
Великобритания и ЕС отново се сближават чрез споразумения в различни области. Според единодушни съобщения в британските медии двете страни са се договорили за всеобхватно възобновяване на отношенията.
Според дипломатически източници от Брюксел, страните членки на ЕС са одобрили три споразумения, които трябва да бъдат подписани по време на среща на върха в Лондон в понеделник.
„Резултатът е много положителен и за двете страни. Нито една от червените линии на Обединеното кралство или на ЕС не беше прекрачена“, заяви представител на ЕС.
Според информации, става дума за пакт за сигурност и отбрана, декларация за солидарност и споразумение по теми като търговия, риболов и младежка мобилност.

И от британска страна има сигнали, че споразумение е постигнато. Британският министър на икономиката Джонатан Рейнолдс намекна в интервю за радио BBC, че особено по спорната тема с правата за риболов е постигнато дългосрочно споразумение.
Все пак Рейнолдс не потвърди изрично информацията на BBC, че правата за риболов са уредени за следващите дванадесет години. След Брекзит първоначално беше договорено правата на риболовците от ЕС в британски води да се преразглеждат всяка година.
Какво точно е договорено относно риболова и другите теми, ще бъде обявено по-късно на пресконференция. В замяна на договорката за правата за риболов, според BBC, някои правила за износ на храни от Великобритания за ЕС може да отпаднат. Това би могло евентуално да облагодетелства и британската риболовна индустрия.
По-близкото сътрудничество е възможно най-вече благодарение на проевропейската позиция на новия премиер от Лейбъристката партия Киър Стармър. При предишното консервативно правителство, което беше водещо при осъществяването на Брекзит, такова сближаване би било немислимо.
Консерваторите вече са гневни
Консерваторите и лобистки организации вече остро критикуват новото споразумение за риболова. Лидерът на торите Кеми Баденок заяви, че чрез тези споразумения Брюксел отново диктува правилата на Обединеното кралство.
Дългогодишният защитник на Брекзит и крайнодесен политик Найджъл Фараж от партията „Реформа на Обединеното кралство“ дори заяви, че прилагането на договореността за дванадесет години би означавало „края на риболовната индустрия“. Председателката на Шотландската риболовна асоциация определи споразумението като „пълна капитулация пред ЕС“ и предупреди за катастрофални последици за шотландския риболовен флот.
Още по темата
- Краят на аферата: обявиха присъдите на 6-имата българи, шпионирали за Русия
- 10 години вместо 5: все по-трудно ще се получава разрешение за постоянно пребиваване в Обединеното кралство
- Филм с Мария Бакалова ще бъде представен от Британския филмов институт в Кан
- Британската полиция арестува мъж - пращал писма с екскременти до депутати
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни