
Ако Турция не прояви добра воля за ревизия на договора с "Боташ", по който България само плаща без да получава нищо в замяна, ще означава нарушаване на добросъседските ни отношения.
Това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов твърди, че е казал на президента Реджеп Ердоган при посещението си в Истанбул преди няколко дни.
Борисов коментира темата днес, малко след интервюто на енергийния министър Жечо Станков в бТВ, където той посочи, че страната ни заплаща ежедневно по 1 050 000 лева на турската държавна енергийна компания, като очакванията са през следващата година плащанията да достигнат 1,1 млн. лева дневно, а през 2027-ма - 1,2 млн. лева. Към момента сключеният по времето на последното служебно правителство на президента Румен Радев договор, с участието на кадъра на ГЕРБ Владимир Малинов като директор на "Булгартрансгаз", не е предоговорен, въпреки опитите на поредица министри след Радевия Росен Христов.

"За "Боташ" не съм предоговорил нищо в Турция. "Боташ" има перфектен договор, не са уязвими по него, но е така подписан, че ние имаме само задължение, те имат само права" - посочи днес Борисов.
И разказа какво е говорил по темата с турския президент:
"Ако в рамките на добросъседството не се прояви воля от турската страна, това им казах на колегите там, добросъседството ще бъде нарушено. Този договор е крайно неизгоден за България, вече над половин милиард дължим и нека да помислят как да излезем от него заедно. Отивайки на съд всеки юрист знае, че те ще ни осъдят за 6 милиадра. Да, ще получат едни от България, но ще загубят добросъседството, а мисля, че президентът Ердоган по никакъв начин не иска да си разваля отношенията с България като комшии".
Стана ясно обаче, че отговор от Ердоган не е получил.
"Не съм получил по простата причина, че не съм и отишъл, за да го получа", заяви Борисов в отговор на журналистически въпрос.

Темата "Боташ" не личи да е била засегната, съдейки от резюмето за срещата в Истанбул, публикувано на страницата на Боросов във фейсбук. В него се говори за сътрудничеството в борбата с нелегалната миграция и опазването на общата ни граница, която е и външна за Европейския съюз, разширяването и модернизацията на ГКПП "Капитан Андреево", развитието на другите гранични пунктове "Лесово" и "Малко Търново". Говорили (според официалното съобщение) и за създаването на Оперативната група за противоминни мерки в Черно море, както и за възможностите за сътрудничество в различни инициативи в следвоенното възстановяване на Украйна.

Иначе тази сутрин Жечо Станков каза още, цитиран от БТА, че до момента по договора са изплатени около 600 млн. лева, докато реално използваният капацитет възлиза на стойност едва около 40 млн. лева. За определен период "Булгаргаз" е спрял да извършва плащания поради липса на средства, което е довело до натрупване на задълженията.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни