
Десетки училища в цяла България са били или все още са обект на руска пропаганда. Това става ясно от отговори на Министерството на образованието и науката на въпросите на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Кристина Петкова, свързани с дейността на проруски организации в българската образователна система, съобщава пресцентърът на партия ДСБ (която е част от коалицията ПП-ДБ).

Народният представител зададе 7 въпроса. По-долу е обобщение на по-важните от тях.
Имало ли е представители на МОН на форум на тема "Руският език в България - състояние, проблеми, перспективи"
Един от въпросите засяга участието на представители на МОН във форум, проведен в края на февруари в Руския културно-информационен център. Темата вече стана повод за сериозен обществен дебат, а в отговора си министъра подчертава, че според предоставената информация от началника на РУО-София, на събитието е присъствал старши специалист по чужд език и майчин език като представител на институцията, а участието му не е било съгласувано с министерството.
Кои училища имат отношения с проруски организации?
В друг от въпросите си Кристина Петкова обръща внимание на част от организатори, участници или покровители на инициативите (събития, конкурси, четения, чествания на руски празници и др. в училища, детски градини, библиотеки).
Списъкът на Петкова включва Фондация "Устойчиво развитие за България", Национално движение "Русофили", Синдиката на българските учители, Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти, Българския антифашистки съюз и Дружеството на русистите в България.
"Ролята на Руската федерация също е осезаема - под една или друга форма, участие в тези инициативи имат Фонд "Русский мир", основна структура за културно влияние извън Русия, Россотрудничество (правителствена агенция, част от санкционния списък на ЕС) и Руската православна църква", добавя тя във въведението към въпроса си до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
От отговора на МОН става ясно, че във форма на сътрудничество с Фондация "Устойчиво развитие аз България" в момента са две учебни заведения - СУ "Максим Горки" в Стара Загора и Професионалната гимназия по преподаване на чужди езици "Екзарх Йосиф" в Разград. С фондацията си сътрудничели и още две училища, но прекратили – Национална професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Сава Младенов" в Тетевен и СУ "Николай Катранов" в Свищов.
С Национално движение "Русофили" отношения има само ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф". От информацията на МОН става ясно, че сътрудничество с движението са прекратили отново от НПГГГСД "Сава Младенов" и СУ "Николай Катранов".
В инициативи, подкрепени от Фонд "Русский мир", участва само старозагорското средно училище "Максим Горки".
По-дълъг е списъкът с училищата, които през настоящата учебна година са взели участие в инициативи на Руския културно-информационен център в София: СУ "Максим Горки", гр. Стара Загора, СУ "Ангел Каралийчев", гр. Стражица, 132. СУ "Ваня Войнова", гр. София, 32. СУИЧЕ "Св. Климент Охридски", гр. София, 119. СУ "Академик Михаил Арнаудов", гр. София, 13. СУ "Александър Пушкин", гр. София, 12. СУ "Цар Иван Асен ІІ", гр. София, СЕУ "Добри Войников", гр. София.
Прекратено е участието в инициативи с Руския културно-информационен център в София от страна на НПГГГСД "Сава Младенов"; СУ "Св. св. Кирил и Методий", гр. Велинград; СУ "Любен Каравелов", гр. Несебър; Частно основно училище "Малкият принц", гр. Варна и СУ "Иван Вазов", гр. Поморие.
"Няма училища, които са били във форма на сътрудничество с Руската православна църква, или са участвали в инициативи, подкрепени от нея", уверяват от просветното ведомство.
"Руски кът" в училища в Перник, Тетевен, Дупница и Несебър
От отговора на друг въпрос на Петкова става ясно, че 5 училища в страната са участвали в инициативата и са се сдобили с "руски кът". 4 от тях преди началото на войната в Украйна и само едно след това – през 2022 г.
"Руски кът" е образователен проект на Руската православна църква, разработен специално за българските училища. Целта е популяризиране на руската култура, руския език и духовно-нравствените ценности на Русия сред българските ученици.
"Изпълнява се със съдействието на Руския културно-информационен център, фондация "Православна инициатива" под патронажа на Московски и Всерусийски патриарх Кирил и с помощта на посолството на Русия в България, Руския дом в София и Генералното консулство на Русия", обръща внимание Петкова.
По думите ѝ в документите на поръчката е записано, че целта е "да разшири руското присъствие в България". Проектът включва закупуване и изработване на сувенири, оформяне и представяне на руски кът в училищата.
Предвидени са уроци-презентации за Русия: история, религия, география, известни руски сънародници, открития и постижения на руски учени, нагледна демонстрация на сходството на местния и руския език, майсторски клас за изработване на руски сувенири, а с помощта на подаръци - импровизация на приказки.
Дарения по проект "Руски кът", направени до 2022 г., има за Средно училище с разширено изучаване на чужди езици "Д-р Петър Берон" в Перник, Национална професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Сава Младенов" в Тетевен, Средно езиково училище "Св. Паисий Хилендарски" в Дупница и Средно училище "Иван Вазов" в Поморие.
Новосъздаден кът има само в Средно училище "Любен Каравелов" в Несебър (през 2022 г.). Той се намира в кабинета по руски език и има образователна цел.
"Към момента училището не работи по проект "Руски кът", уверява в отговора си образователният министър и съобщава, че е възложил проверка във всичките 5 училища.
"Докладвано ми е, че не е извършвана политическа или идеологическа пропаганда, а кътовете се използват за нуждите на учебния процес", пише още Вълчев.
Защо МОН подкрепя конкурс, организиран от фондация “Устойчиво развитие за България”
Стана ясно, че министерството на образованието и науката подкрепя конкурс за ученици между 1. и 12. клас на фондация "Устойчиво развитие за България", развиваща българо-руското сътрудничество и солидарността между народите в борбата за мир.
Въпросната фондация обаче членува в организация, обявила Крим за руски, а конкурсът ѝ "Заедно за ХХІ век" от съвсем скоро се е провеждал под патронажа на Посолството на Руската федерация в България.
Конкурсът е официално подкрепен от МОН – част е от Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2024/2025 година, а РУО София - град открито го рекламира и стимулира участието на български ученици с творби на руски език като "прозорец към света".
Министърът на образованието Красимир Вълчев отговаря, че конкурсът е бил одобряван за включване в Националния календар за изяви по интереси при всички досегашни български правителства - от годината на започването му до учебната 2024 - 2025 година.
"Министерството на образованието и науката не разполага с информация, която да потвърждава наличие на пропаганда в съдържанието или при провеждането на конкурса, както и с данни за вмешателство в образователния процес от страна на външни политически фактори", пише Вълчев.
Все пак, "с цел недопускане на каквито и да е спекулации или съмнения" МОН няма да включи спорния конкурс в програмата за следващата учебна година - 2025 - 2026 година, става ясно от написаното от министъра.
"Във връзка с обществената чувствителност съм разпоредил да се разгледат всички възможности за допълнителни механизми за предварителна оценка на предложенията за включване в календара", казва още просветният министър.
Брюксел: Руската пропаганда е навсякъде
„Руската пропаганда е навсякъде в ЕС, както и в нашите съседни страни и региони и използва широка гама от методи за подкопаване на доверието в обществените институции“.
Така говорителят на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) Анита Хипер отговори на журналистически въпрос за обвиненията на Москва за „русофобска кампания“ от „български депутати русофоби“.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни