
Феновете, които ще посетят лятното турне на „Оейзис“ във Великобритания, се очаква да похарчат общо над един милиард британски лири за билети, транспорт и настаняване, показва проучване на британската банка Barclays, проведено в сряда, съобщава АФП.
Банката оценява харчовете на феновете по турнето на 1,06 милиарда британски лири (приблизително 1,26 милиарда евро).
Според изчисленията на Barclays, средният разход на един посетител за един от 17-те концерта в страната възлиза на около 766 лири. В тази сума влизат не само цените на билетите, които могат да бъдат изключително високи, но и разходите за транспорт, настаняване, храна, напитки и мърчандайз.


Групата се раздели през 2009 г., когато водещият китарист и основен автор на песни Ноел Галахър заяви, че не може повече да работи с брат си и вокалист Лиъм след поредица от публични скандали между двамата.
В края на август м. г. братята Галахър обявиха повторното събиране на емблематичната бритпоп група за поредица концерти във Великобритания и Ирландия – събитие, което предизвика огромен ентусиазъм сред феновете 15 години след разпадането на групата.
Първоначално от "Ойезис" обявиха 14 концерта, като първият ще е в Кардиф през юли 2025 г., последван от вечери в Манчестър - където групата е създадена през 1991 г., а след това – в Лондон, Единбург и Дъблин.
По-късно „Оейзис“ добави три дати към турнето си с допълнителни концерти в Манчестър, Лондон и Единбург. След това още две концертни дати в Лондон.
Фенове чакаха дълги часове на виртуални опашки, за да се сдобият с билети, като междувременно разбираха, че цените са били повишени като част от схемата за „динамично ценообразуване“. Те останаха шокирани, че стандартните билети в мрежата на Ticketmaster се увеличиха повече от два пъти - от 148 на 355 британски лири (от 175 на 420 евро).
Допълнително напрежение създаде и доклад на банка „Лойдс“, според който фенове са изгубили над два милиона паунда вследствие на измами в социалните мрежи, най-вече във Фейсбук, при опити да купят фалшиви билети.
Турнето се очаква да привлече близо 1,4 милиона посетители.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни