Канадският премиер Марк Карни обяви, че страната му възнамерява да се присъедини към европейската отбранителна инициатива „ReArm Europe“ до 1 юли – Деня на Канада, предаде ДПА.

Целта е намаляване на зависимостта от САЩ по отношение на оръжия и боеприпаси, тъй като в момента 75% от канадските капиталови разходи за отбрана отиват в САЩ, което Карни определи като неразумно.

Според него преговорите с ЕС напредват значително, като присъединяването към европейския план ще даде възможност на Канада да участва в мащабна програма за превъоръжаване на стойност до 800 милиарда евро, насочена към укрепване на сигурността в Европа и възпиране на заплахи като Русия.

Карни направи тези изказвания в навечерието на срещата на върха на НАТО, на която се очаква съюзниците да обсъдят нови цели за отбранителни разходи. Премиерът заяви, че Канада ще увеличи военния си бюджет, но по премерен начин, съобразен с националния интерес, а не чрез произволно определени суми.

В момента Канада харчи около 1,37% от БВП за отбрана, но Карни обеща достигане на целта на НАТО от 2% до 2030 г.

Тръмп иска $61 млрд. от Канада, за да я приюти под американския противоракетен щит

Президентът на САЩ Доналд Тръмп междувременно заяви, че предложената от него система за противоракетна отбрана „Златен купол“ ще струва на Канада 61 милиарда долара, ако се присъедини като външен партньор.

По думите му в социалната мрежа Truth Social, ако Канада стане „51-вият щат“, участието ѝ ще е безплатно. 

Карни потвърди, че страната разглежда потенциални инвестиции в проекта, оценен на 175 милиарда долара.

Тръмп добави, че изграждането на системата ще отнеме под три години, а САЩ вече са взели решение относно архитектурата ѝ.

Що е то "Златен купол"

"Златният купол" е система за противоракетна отбрана от следващо поколение, чиято цел е да брани Америка от врагове като Русия и Китай. На 20 май републиканецът обяви, че е избрана архитектура и че системата ще заработи преди края на мандата му, на цена от 175 милиарда долара. Но някои учени предполагат, че внедряването на такава система, както е предвидено в изпълнителна заповед от януари, би било безсмислено - САЩ вече поддържат национална система за противоракетна отбрана, насочена към защита срещу маломащабна атака от междуконтинентални балистични ракети (МБР). 

"Златният купол" често е сравняван с израелския отбранителен щит "Железен купол", откъдето е вдъхновено името му. Но всъщност Израел разполага с общо десет системи "Железен купол", разположени в различни части на страната, като всяка от тях е в състояние да брани по един град - подобен подход очевидно не би бил особено практичен за САЩ.

Нещо повече - "Железният купол" не може да сваля хиперзвукови ракети. Към днешна дата не същестуват и сателити, които биха могли да се справят с подобна задача. Тоест дори SpaceX да се справи с непосилната задача да покрие цялата територия на САЩ, "Златният купол" (в сателитната си част) отново вероятно би бил пробит от потенциалните им противници в лицето на Русия и Китай. Които със сигурност разполагат с по-мощни оръжия от традиционните врагове на Израел.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".