Народното събрание избра досегашния шеф на ДАНС Пламен Тончев за председател на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност (ДС) и разузнавателните служби на Българската народна армия (или т.нар. Комисия по досиетата). Той бе избран със 120 гласа "за", 78 - "против" и петима "въздържал се", съобщи БТА. Обичайно Тончев получи подкрепа от ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и ДПС - Ново начало с лидер Делян Пеевски. Подобно е гласуването за всички регулатори, избрани досега.

Константин Пенчев бе избран за заместник-председател на комисията със 135 гласа "за", 61 - "против" и шестима "въздържал се". Пенчев бе подкрепен и от "Продължаваме промяната - Демократична България с аргумента, че като съдия в Конституционния съд е подкрепил промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа. Тези промени обаче бяха отхвърлени от съдиите.

Пламен Костов бе избран за секретар на комисията със 119 гласа "за", 67 - "против" и 16 - "въздържал се". За членове на комисията бяха избрани Александър Йорданов, Георги Костов, Владимир Владимиров, Емил Трифонов, Кирил Кирилов, Севдалина Червенкова-Минкова.

Преждевременното "пенсиониране" на Тончев дойде изневиделица в началото на месеца, когато ГЕРБ, която преди това предлагаше бившия омбудсман и съдия Пенчев изведнъж смени "концепцията" и издигна Тончев. А "пенсиониране", защото Тончев е начело на т.нар. българско ФБР от 26 май 2021 година. Той трябваше да ръководи контраразузнаването до 2028 г., след като бе преназначен на поста през април 2023 г. (мандатът е 5 години, бел. ред.).

Така сега ДАНС остава без титуляр и ако такъв не бъде предложен и одобрен от президента Румен Радев, то агенцията ще бъде оглавена от заместник - Георги Георгиев или Деньо Денев. Указът за назначаване (и освобождаване) на председателя е на държавния глава. Самият Тончев и към момента не е коментирал, но вместо него това направиха от ГЕРБ. Обявиха, че актът бил доброволен - въпреки оставащия мандат и въпреки на практика понижението в "ранг". Вицепремиерът Томислав Дончев дори попита - а като какъв да работи след ДАНС - като портиер ли? 

Така и не се разбра и как от Пенчев ГЕРБ "скочи" на Тончев, след като първата открита от парламента процедура се провали. И то по формални причини.

Заради доброволността на акта, Радев няма основание да не подпише указа за освобождаването му, коментираха неофициално от "Дондуков" 2.

Доколко Тончев сам е решил да отиде в Комисията по досиетата и то години преди изтичането на мандата му се усъмни и Ивайло Мирчев (ПП-ДБ).

"Защо и как той реши – неслучайно задавам този въпрос, защото може би имаме малко повече информация от това, което казваме - да се кандидатира за шеф на комисията по досиетата и да напусне ДАНС? Възможно ли е това да е свързано с определени случаи, които в момента са „на трупчета“ в българската прокуратура и имало ли е въздействие от политици или гравитиращи около ДПС-Ново начало, за да може той да вземе това решение? Г-н Тончев дължи тези отговори на българското общество, защото всички искаме да вярваме, че българското контраразузнаване защитава националните интереси. И когато шефът на контраразузнаването наведе глава и виновно бъде понижен тихомълком от шеф на контраразузнаването до шеф на комисията по досиетата, българското общество заслужава да чуе отговора защо това се случва" - попита Мирчев от трибуванат.

И призова Тончев да отговори „мъжки“ и „като български офицер“, като шеф на една служба с огромна отговорност, но Тончев остана безмълвен на банката встрани от парламентарната трибуна. 

Формалности

Иначе в доклада на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред се посочва, че Пламен Тончев започва професионалната си кариера в Националната служба „Вътрешни войски” в МВР, след което продължава в Национална служба „Сигурност" в МВР, а по-късно в сектор „Борба с организираната престъпност” в ОД на МВР-Враца. Припомня се, че по предложение на Министерския съвет от 26 май 2021 г. с указ на президента е назначен на длъжността председател на Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС), която заема и до момента.

За Константин Пенчев в доклада се посочва, че е бил председател на Върховния административен съд, народен представител в 39-тото Народно събрание, омбудсман на Република България и конституционен съдия. За Пламен Костов в доклада пише, че притежава юридическо образование, завършил е "Право" във Великотърновския университет и има опит като адвокатски сътрудник и юрисконсулт.

Според доклада единият от кандидатите - Гюрсел Салим, не е присъствал на изслушването в комисия вчера, поради което народният представител Ваня Василева е оттеглила кандидатурата му за член.

Номинациите на Габриела Килифанова и Николай Цонев и Стефан Тафров бяха отхвърлени от депутатите в пленарната зала.