Бившият германски канцлер Ангела Меркел участва снощи в дискусия в Атина, на която в разговор с директора на гръцкия вестник "Катимерини" Алексис Папахелас се спря на различни моменти от политическата си кариера, както и на сложните си отношения с гръцките правителства по време на финансовата криза. Това съобщава БТА.

Меркел, която беше канцлер в периода 2005 – 2021 г., е спорна фигура в Гърция заради строгите икономии, наложени на Атина от кредиторите и Еврогрупата по време на кризата.

Дискусията започна от темата за свободата, която е и заглавие на автобиографичната книга на Меркел, която тя представя по време на посещението си в Атина. Бившият канцлер се върна към детските си години в тогавашната Германска демократична република и си припомни ваканциите, които е прекарвала в България.

"Гърция за мен беше свобода, знаех от историята, че е люлката на демокрацията. Качвах се на планината Пирин и оттам гледах Гърция и си представях колко би било хубаво да пийна малко гръцко вино и да отида по-натам, до морето", каза Меркел.

Тя говори за "трудните" години на финансовата криза и призна, че е осъзнала "доста късно", към края на 2009 и началото на 2010 г., че Гърция е изправена пред сериозен проблем.

Меркел заяви многократно, че това, което европейските партньори на Атина не са желаели да се случи, е да "изгонят" Гърция от еврозоната. Бившият германски канцлер си спомни и телефонното обаждане на тогавашния гръцки премиер Алексис Ципрас до нея и френския президент Франсоа Оланд през 2015 г., с което той ги е уведомил, че Гърция ще проведе референдум дали да приеме условията на кредиторите.

"Това беше най-изненадващото телефонно обаждане, което съм имала в цялата си политическа кариера", каза Меркел и допълни, че е останала безмълвна, когато Ципрас ѝ е казал, че ще посъветва избирателите да отговорят с "не".

Въпреки това тя изрази симпатия към бившия министър-председател, с когото въпреки напълно различните си политически възгледи са успели стъпка по стъпка да достигнат до обща позиция.

Меркел коментира и настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп, чийто първи мандат съвпадна с края на нейното управление. За него тя каза, че е човек, който винаги мисли как да привлече вниманието към себе си. За митата на американския президент Меркел смята, че "ако ние, европейците, успеем да не се уплашим, когато (Тръмп) ни налага мита, и да наложим и ние нашите", даже Америка ще разбере, че не може да живее сама.

"Ние сме една цялост, и (то) силна цялост – нека не подценяваме позицията си спрямо Тръмп. Ние сме членки на ЕС и правим компромиси, защото вярваме, че заедно ще защитим по-добре интересите си", каза бившият канцлер.

Тя смята, че е постъпила правилно, когато е посетила турския президент Реджеп Тайип Ердоган, за да обсъди сътрудничество за разрешаване на проблема с миграцията.

"Политиката е "реалполитик" – бях длъжна да говоря с него", подчерта Меркел.

Тя допълни, че в момента с руския президент Владимир Путин няма никакви контакти. И макар че посочи, че с Русия не е възможно да няма никакви геополитически отношения, тя заяви, че след руското нахлуване в Украйна основите на тези отношения са били разрушени.

"Влязохме в една нова епоха, не трябва да си заравяме главите в пясъка", отбеляза Меркел.

Според нея едно от най-големите ѝ лични несъгласия с Путин се крие в това - кое е било най-лошото събитие на XX в. Според нея това е националсоциализмът и нацистите.

"За него е разпадането на Съветския съюз – а за мен това, че Студената война свърши, е нещо хубаво", каза бившата канцлерка на Германия.

В заключение и на въпрос какво е посланието ѝ към средностатистическия грък, тя заяви, че не би могла да си представи ЕС без Гърция и че е била впечатлена от устойчивостта на гръцкото общество.

"Бих (му) казала: позволете да погледнем заедно към бъдещето", каза Меркел.

След дискусията тя е присъствала на вечеря, дадена от редакцията на "Катимерини", сред присъстващите на която са били настоящият гръцки вицепремиер Костис Хадзидакис, както и бившият премиер Алексис Ципрас.

Днес Меркел проведе среща на четири очи с гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис.