Всяка година на 22 март отбелязваме Световния ден на водата. Денят на прясната вода е предложен като дата за честване на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.

На 22 март правителства и международни организации потвърждават, че чистата вода е живот и нашият живот зависи от това, как защитаваме качеството на водата. Целта е да се повишат общественото съзнание и култура, за да се ускори изпълнението на една от целите на развитието за този век – намаляване наполовина на броя на хората без достъп до чиста вода и канализация.

Водата не е обикновен търговски продукт, а наследство, което трябва да бъде опазвано и защитавано. Тя е в основата на живота на Земята, а от нейното качество, зависи качеството на живота на всеки от нас. Доброто качество поддържа здрави екосистемите и следователно води до подобряване на човешкото благосъстояние и обратно - лошото качество вреди на околната среда и човечеството. Милиони хора по цял свят, включително деца, умират от болести, разпространявани чрез водата.

Замърсяването е все по-голяма заплаха за качеството на водните ресурси. Човешката дейност през последните 50 години е отговорна за най-голямото замърсяване на водните ресурси в цялата история. Изчислено е, че над 2,5 милиарда души в света живеят без подходяща канализация.

В същото време много по-евтино е да се предотврати замърсяването на водните ресурси, отколкото борбата с последиците от замърсяването. Опазването и поддържането на водните пространства осигурява устойчивост на екосистемните “услуги” – блага като питейната вода, рибарство, отдих и туризъм.

Нека видим в снимки какво още се е случило на 22 март по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив