Над 60 процента от британските граждани смятат, че министър-председателят Киър Стармър не ги уважава, става ясно от социологическо проучване, цитирано от БТА.

Докато беше в опозиция, Стармър се опита да превърне принципа за "уважението" в централен елемент от посланието си към избирателите и изследване на Лондонския университетски колеж (University College London/UCL) предположи, че това е изиграло ключова роля в подкрепата, която той и неговата Лейбъристка партия получиха.

Анкета на агенцията за социологически проучвания "Мор ин комън" (More In Common) и "Политическата лаборатория" (Policy Lab) към Лондонския университетски колеж, публикувана днес, обаче показва, че в момента 63 процента от обществеността смятат, че министър-председателят не уважава хора като тях. Това е почти двойно повече от 32-та процента, мислещи по този начин преди изборите на 4 юли миналата година.

Тогава 41% бяха на мнение, че Стармър ги зачита, докато сега този дял е паднал до 24%.

Освен това допитването предполага, че ефектът от усещането за липса на уважение е подкрепа за крайнодясната партия "Реформирай Обединеното кралство", макар и поддръжниците на тази партия като цяло смятат, че политиците не ги зачитат.

Около 85% от симпатизантите на "Реформирай Обединеното кралство" казват, че политиците не зачитат техния принос към обществото, докато 86% са на мнение, че политиците не уважават техните ценности.

Докато лидерът на "Реформирай Обединеното кралство" Найджъл Фараж изпреварва колегите си начело на двете основни партии - лейбъристи и консерватори - по този показател, все пак според цели 50 процента от анкетираните и той не зачита хора като тях, отбелязват Пи Ей Мидия и ДПА.

По отношение на водачката на Консервативната партия Кеми Бейдънок този дял е 58%. Общо 33 на сто от анкетираните смятат, че Фараж ги уважава, докато на това мнение относно Бейдънок са 24% - колкото и при Стармър.

Публикуваното днес социологическо проучване показва и как се е променило общественото мнение във Великобритания една година след предсрочните парламентарни избори.

Към 77% от анкетираните все още смятат, че тогава наистина е било време за промяна, докато най-често срещаният отговор на въпроса какво се е променило, откакто Лейбъристката партия дойде на власт, е "нищо".

В анкетата, осъществена през май и юни, са участвали над 7000 души.