
Кой ще се грижи за парка "Врана"? Вече две години Столичната община се опитва да прехвърли тази дейност на собственика, който според съдебно решение е държавата. Вчера кметът на София Васил Терзиев обяви ултиматум - ако до 17:30 ч. на 9 юли областният управител Стефан Арсов не реагира на предложенията за управление на „Врана“, общината ще изтегли екипите си и ще преустанови всякаква поддръжка на парка.
В отговор от областната управа (назначена от ГЕРБ) разпространиха позиция, в която се твърди, че остават "отворени за диалог", но ултиматумите са недопустими между институциите.
"Врана" не е трибуна за лични нападки, а наследство на всички български граждани", пише в позицията на Арсов.
Столичната община може да се оттегли от “Врана” само чрез надлежно уведомяване, каквото не е постъпило, твърди още областният управител.

От Столичната община многократно са подчертавали, че диалог не просто е търсен – той е иницииран многократно, с ясни документи и предложения. Още през юни 2024 г. е изпратен проект за споразумение до МРРБ и областния управител, с ясно предложение общината временно да стопанисва парка. През март 2025 г. е предоставена експертна оценка за опасни дървета след инцидент с паднал дънер на Цариградско шосе – заедно с призив за спешно действие.
Общината е подала официални отчети за приходите и разходите в парка, включително постъпления от вход, наеми и събития. Разходите са близо 5 пъти повече от приходите. Въпреки това областната администрация иска отчет за приходите от билети, събития и наеми – данни, които, по информация на Клуб Z, вече са предоставени.
От областната управа и до днес няма реален отговор, нито подписан договор, нито дори ясен ангажимент. Междувременно паркът остава отворен и се поддържа само благодарение на ресурсите на Столичната община – без правно основание, без гаранции и без компенсация.

Освен това държавата нарича предложението за едногодишно временно управление от страна на общината "финансово и административно нецелесъобразно", без да предлага конкретна алтернатива. Работна група към МРРБ, създадена през 2024 г., не е постигнала публично известен резултат.
Кой носи отговорност?
Въпросът, който все по-остро стои, е кой ще поеме отговорността за поддръжката на парк „Врана“ – и за потенциални инциденти, ако общината се изтегли, а държавата не встъпи в ролята си.
В момента например общината няма право да реже опасни дървета - защото не е официален стопанисващ на парка. "Врана" е над 950 дка парк със статут на недвижима културна ценност и сложна екосистема, а държавата прекара дълги години в съдебни битки, за да получи собствеността върху него.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни