
Време е ЕС да врътне кранчето и до края на 2027 г. да сложи завинаги край на епохата на руските изкопаеми горива.
Необходимо е също така Европейският парламент и страните членки (Съветът) на ЕС по-бързо да одобрят сборния пакет за отбраната, за да се опрости издаването на разрешителни в тази сфера на фона на бързото превъоръжаване на Русия.
Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Тя говори на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на заключенията на срещата на върха на ЕС в края на юни.

Правенето на бизнес в Европа трябва да бъде по-евтино, изтъкна Фон дер Лайен.
„Цените на енергията продължават да бъдат конкурентен недостатък за нашата промишленост. Затова е толкова важно, че увеличаваме инвестициите в мрежи, интерконектори и хранилища, че прилагаме изцяло нашия План за действие за енергия на достъпни цени и че изпълняваме ангажиментите ни за постепенен отказ от руски газ и петрол до края на 2027 г.“, допълни тя.
Това е една от основите на обявената през 2024 г от Фон дер Лайен необходимост Европа да изгражда истинска външна икономическа политика.
Друго важно предизвикателство пред ЕС са наложените от САЩ мита. От февруари налозите върху цялостната двустранната търговия са 70 на сто.

За Европа митата са нещо лошо и затова са сключени нови споразумения с Меркосур, Мексико и Швейцария. ЕС ще работи за финализиране на сделката с Индия до края на годината.
„И ще има още. Защото всички по света търсят партньор, на когото да могат да разчитат. И този партньор е Европа“, заяви Урсула фон дер Лайен.
Другият изключително важен за ЕС въпрос е отбраната, допълни председателят на Комисията. Войната в Украйна продължава и руската заплаха остава. А Европа не може да разчита на други да я защитават.
Фон дер Лайен припомни, че 16 страни от ЕС вече са поискали активиране на националните предпазни клаузи. Това означава увеличаване на разходите за отбрана, без да бъдат предприемани дисциплинарни мерки за прекомерен бюджетен дефицит.
10 страни членки са изразили готовност да вземат заеми по механизма SAFE („Действия за сигурност за Европа“) на стойност 150 милиарда евро. Фон дер Лайен очаква броят на тези държави да се увеличи.
На Европейския съвет през октомври Комисията ще представи Пътна карта за готовност.
„Ще обозначим общи европейски проекти за съвместни поръчки. Така страните членки ще харчат повече за оперативна съвместимост и за повече европейски продукти. Искаме в Европа да останат повече инвестиции, за да засилим собствената си отбранителна промишленост“, каза Фон дер Лайен.
От особена важност е опростяването на процедурите. Фон дер Лайен даде за пример факта, че разрешението за разширяването на съществуващ военен завод може да отнеме цяла година. И то може да бъде отказано заради големината на заводския паркинг.
Именно затова преди две седмици ЕК излезе с предложение за сборен пакет, или омнибус, за отбраната. Той трябва да опрости редица европейски регламенти, да ускори издаването на разрешения и да улесни предоставянето на държавни помощи.
Всичко това е заради бързото превъоръжаване на Русия, категорична бе Урсула фон дер Лайен.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни