Последиците за България могат да бъдат ограничаване на достъпа до еврофондове. Най-страшното обаче ще бъде не това, а липса на инвестиции в икономиката ни.

Така коментира пред Клуб Z в Страсбург годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на закона у нас евродепутатът Радан Кънев от ДБ и Европейската народна партия (ЕНП).

В огласения вчера доклад ЕК сериозно критикува страната ни за това, че Конституционния съд е отменил редица съдебни реформи. По ирония на съдбата документът бе разпространен в деня, в който България окончателно бе приета в еврозоната.

„На първи прочит докладът е изключително остър, със значително втвърден тон спрямо предишната година. Той потвърждава много важната теза, че влизането в еврозоната не е универсално решение на всички проблеми, които имаме. Че проблемът с развитието на правовата държава, на борбата с корупцията, на независимостта на съдебната система, виси със страшна сила. Че това е проблем, който следва да бъде решен вътре в България единствено със съдействието на европейските институции“, смята Кънев.

Обобщението с едно изречение от доклада според него е, че у нас няма независима съдебна система. И всичко друго произтича оттам.

Същевременно в деня, в който влязохме в еврозоната и в който излезе докладът, станахме свидетели на поредния пример на избирателно правоприлагане в случая с ареста на варненския кмет Благомир Коцев, продължи Радан Кънев:

„Независимо как ще се развие случаят, въпреки че мога да го прогнозирам, понеже имаме твърде много такива случаи – той носи всички белези на политическа репресия. Фактът е, че КПКОНПИ и прокуратурата в сегашния им вид са насочени избирателно и еднозначно срещу демократичната опозиция в лицето на ПП-ДБ.“

Всички примери до момента са съсипани политически кариери и никакви данни за престъпления. Евродепутатът обаче се надява, че няма да успеят да съсипят политическата кариера на Благомир Коцев, и е убеден, че престъпление в неговия случай няма.

Кънев не изключва връзка между ареста на кмета и влизането в еврозоната.

„Видяхме как г-н Борисов демонстрира вчера съвместен триумф с г-н Пеевски. И това да върви успоредно с поредния опит за разправа с опозицията със средствата на избирателното правосъдие“, аргументира се той.

А на въпроса какви последици за България би могъл да има толкова остър доклад Кънев отговори:

„В дългосрочен план – разбирам година, а не десетилетия – те могат да бъдат стъпки за ограничаване на достъпа до еврофондове. Т.нар. обвързващ механизъм за отпускане на пари от европейския бюджет срещу зачитане на върховенството на правото е вече установен принцип. Вече има прецеденти (с Унгария – б.р.). И подобен суров доклад, ако не бъдат предприети мерки за утвърждаване на независимостта на съдебната система, може да доведе до тежки последици. От моя гледна точка обаче това не е страшно. България може да живее и с еврофондове, и без тях. Икономиката ни се развива основно на пазарни начала. Но тя не може да живее без правосъдие. Защото за да живее една икономика, не е важно колко еврофондове ще получи, а колко инвестиции ще влязат в нея. А в икономика без съдебна система инвестиции не влизат и ние го виждаме в очите си през последните години.“