Софийска градска прокуратура (СГП) привлече четирима обвиняеми и постанови задържането им за срок до 72 часа по досъдебно производство, водено за корупционно престъпление в Община Варна. Става въпрос за кмета Благомир Коцев, общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов (и тримата от "Продължаваме промяната"), както и още едно лице - И.М., зад което се крие Ивайло Маринов, съсобственик на кетъринг фирма, спечелила оспорван търг.

Това предизвестено обявиха от държавното обвинение (след като цял ден медии писаха, че именно такъв ще е развоят на събитията, позовавайки се на свои източници).

"Б. К., Н. С., Й. К. и И. М. са привлечени към наказателна отговорност за участие в организирана престъпна група, действала на територията на гр. Варна  от м. юли 2024 г. до 19.11.2024 г., с цел съгласувано да извършват престъпления по служба, подкупи и изпиране на пари, като групата е създадена с користна цел и в нея участват длъжностни лица" - твърди държавното обвинение.

И.М. обаче не се споменава от прокуратурата (която от днес може да се поздрави с новия си стар-шеф Борислав Сарафов) в същинското обвинение, а именно:

"... че през м. август 2024 г. в съучастие като извършители поискали сума, равняваща се на 15 % без ДДС от 1 523 446 лв., представляваща стойността на обществена поръчка с предмет „Приготвяне и доставка на готова храна, ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица към Община Варна, включително и доставка на готова храна за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“, в замяна на влияние при вземането на решение от длъжностно лице, във връзка със службата му.

С други думи: обвинението се позовава на разказа на собственичката на фирмата, загубила търга - Пламенка Димитрова, че била изнудвана, за да го спечели. Въпросната дама системно е печелила поръчки в мандата на ГЕРБ чрез бившия кмет Иван Портних. Както Клуб Z писа, фирмата на Димитрова "Залива 47-СП" и "Корект груп кетъринг" на Маринов са се състезавали за търга, спечелен от "Корект". Бизнесдамата жали пред КЗК, а после и пред ВАС, а след като КЗК оставя жалбата без уважение, съдът потвърждава избора на "Корект".

"Разпитани са множество свидетели, събрана е голям обем документация. След анализ на доказателствата и по искане на наблюдаващия прокурор Софийски градски съд е дал разрешение за извършване на претърсване и изземване в частни жилища, моторни превозни средства, офиси на търговски дружества, служебни кабинети в сградата на Община Варна, предвид наличието на обосновано предположение, че там се съхраняват документи и други вещи, включително електронни устройства, които могат да имат значение за делото", посочва още обвинението в съобщението си.