От днес, 10 юли 2025 г., парк "Врана" официално затваря врати за посетители. Будките за билети вече са демонтирани, а охраната ще бъде прекратена, тъй като договорът ѝ изтича и Столичната община няма правно основание да го поднови. Причината: въпреки че съдебният спор за собствеността приключи окончателно още на 11 юли 2023 г., държавата така и не е предприела действия да влезе във владение на имота.

Тази седмица столичният кмет Васил Терзиев отправи ултиматум към държавата - да поеме управлението на парка до 9 юли, или общината напуска. Така днес се стигна до демонтажа на будките за билети на двата входа.

Днес от Столичната община поканиха областния управител на Софийска област Стоян Арсов, назначен от ГЕРБ, да поеме официално имота, който общината издържа от години. Той не дойде.

"Проблемът е, че държавата не идва да си поеме собствеността. Заключваме и връщаме ключа“, заяви Бобчева.

Тя подчерта, че от повече от година общината кани държавата да поеме управлението на парка, но без резултат.

"Истината е, че положихме безкрайно много усилия и на мен всъщност ми е много тъжно, че този парк, който напускаме за момента, ще бъде затворен за граждани за известно време“, добави тя.

След окончателното съдебно решение от 2023 г. общината многократно се опитва да комуникира с областната управа - праща ѝ проектодоговори, отчет за поддръжката, а накрая събира и комисия от петима души – двама представители на дирекция "Зелени системи“ и трима от общинското предприятие "Паркове и градски градини“ – да извърши пълен опис на имота. 

"От 2018 г. общинското предприятие води отделно счетоводство и специално завежда всички активи, с които разполага парк "Врана", всички онези инвестиции, така че целият този процес може да бъде проследен документално“, поясни Бобчева.

Финансово, поддръжката на парка е струвала на общината между 600 000 и 800 000 лева годишно, докато приходите от билети са били около 150 000 лева в най-добрите години. 

В парка вече има опасни дървета - но общината не може да се погрижи за тях, тъй като няма правно основание да го направи. С прекратяването и на договора за охрана, който изтича скоро, паркът става необезопасен за гражданите.

Бобчева изрази надежда, че държавата ще поеме отговорността и ще се грижи за парка по същия начин, както общината е правила това досега.

С прекратяването на достъпа до парк "Врана", от движение ще бъде извадена и автобусна линия № Х50, която обслужваше единствено маршрута от Цариградско шосе до входа на парка през уикендите. Линията ще продължи да се движи още известно време, докато бъде официално спряна с решение на Столичния общински съвет, което все още предстои.

Какво казват от областната управа?

Нищо - след 2 години мълчание по темата вчера Стефан Арсов излезе с позиция, в която настоява "отговорно и законово" и "надлежно" да се уведоми администрацията, а не да се поставят ултиматуми. Не става ясно какво е станало с множеството писма на Столичната община към него - откраднал ги е пощальонът, изял ги е вирус, или просто не са "надлежни".

Арсов обявява как няма да позволи място с такава културна и историческа стойност да бъде "управлявано на парче" или "под натиск. И подчертава, че стопанисването на имота трябва да бъде уредено чрез "устойчив модел", а не чрез "емоционални изявления или институционални амбиции".

"Откровено от тяхна страна няма никаква реакция, което ме навежда на мисълта, че това се прави с една единствена цел – и така изглежда, че всъщност София е враг на държавата", отбеляза днес Бобчева.

Администрацията е създала междуведомствена работна група с участието на няколко министерства, чиято задача е да предложи дългосрочна стратегия за опазването и управлението на парка - но не е ясно кога е създадена тази група, колко време ще работи и ще остане ли паркът затворен, докато не е готова със своята стратегия.