Глобите за незаконна дейност на домове за възрастни хора ще се увеличат четири пъти – от 7000 на 30 000 лв., съобщи в интервю за БНР социалният министър Борислав Гуцанов. Според него до 2-3 седмици в Народното събрание ще влязат промените в Закона за социалните услуги.

Нарастването на глобите идва след поредица от разтрития за т.нар. домове на ужасите в селата Ягода, Говедарци и др., в които възрастни хора бяха държани в мизерия, вързвани с въжета и оставяни без елементарни грижи.

В същото време започва мащабна инвестиция в ремонти и изграждане на нови домове със средства от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

"Трябва контрол и ако преди това, други правителства бяха правили проверки, нямаше да се стигне до тази пандемия - стаи за ужас, ако преди това се беше решавал въпросът от държавата, нямаше да стигнем до тук", каза Гуцанов.

В момента в страната има 88 държавни дома за възрастни, предоставени за управление на общините, и всички те са обект на ремонт по Плана за възстановяване и устойчивост с бюджет от 383 млн. лв. Средствата са разпределени чрез общините, които организират процедурите по Закона за обществените поръчки. Целта е всички ремонти да приключат до 30 юни 2026 г.

Тези 88 дома приютяват около 4000 души. Освен тях, съществуват и 108 частни дома с капацитет 5400 души, както и 68 специализирани заведения за хора със специфични нужди, в които живеят около 4400 потребители.

По време на среща с 76 кметове и над 150 представители на общини в Министерския съвет е било договорено разкриването на нови домове за възрастни и 254 нови социални услуги. Общият бюджет за това разширяване е 300 млн. лв. Постъпили са предложения за използване на 111 изоставени сгради (бивши училища, болници, поликлиники), като от тях ще бъдат избрани между 10 и 15, които да бъдат трансформирани с минимални разходи и максимален ефект.

"Ще се гледа къде има най-много чакащи хора и къде може да се открият нови работни места", уточни министърът.

Към усилията за модернизация се добавят и нови 77,6 млн. лв. за закупуване на електромобили за социални услуги – предимно тип "баничарки", които да обслужват домовете за възрастни, деца и услугите по домовете. Министърът подчерта, че тези средства са били успешно договорени с Европейската комисия и че екипът на МТСП не само е запазил вече осигуреното финансиране, но е успял и да привлече допълнително.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".