
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши съюзниците на Русия, като Китай и Индия, със 100-процентови наказателни мита. САЩ ще наложат така наречените вторични мита, ако до 50 дни не бъде постигнато споразумение за примирие във войната в Украйна, заяви Тръмп в понеделник по време на среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом. Тръмп подчерта, че е „разочарован от президента Путин“.

Той говори за „много сериозни мита“. САЩ били похарчили около 350 милиарда долара във връзка с войната и искали тя да приключи.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте приветства изявленията на Тръмп. Седейки до него, той заяви:
„Ако днес бях Владимир Путин и чуех за какво говориш – какво трябва да се случи след 50 дни – тогава след това изявление сериозно бих се замислил дали не трябва да подхвана преговорите за Украйна доста по-сериозно от досега.“ Според него това били наистина отлични новини за Украйна.
САЩ и НАТО също така са се споразумели за „масивни“ доставки на оръжия за Украйна. „Ще произвеждаме оръжия от най-висок клас и ще ги предоставяме на НАТО“, каза Тръмп. Разходите щели да бъдат поети от страните членки на НАТО, а не от американските данъкоплатци, добави той.

Според генералния секретар на НАТО Марк Рюте, споразумението означава, че „Украйна ще получи достъп до наистина огромни количества военна техника“. Според изнесената информация, американски оръжия – например за противовъздушна отбрана – трябва да бъдат финансирани от европейски страни като Германия.
Това представлява завой в политиката на Тръмп. Дълго време той разчиташе, че войната може да бъде прекратена чрез преговори – и неведнъж е разговарял с Путин по телефона. Напоследък все по-често изразява недоволството си. В неделя например каза:
„Много съм разочарован от президента Путин. Мислех, че е човек, който държи на думата си.“
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни