Mеждународната агенция "Стандард енд Пуърс" - S&P Global Ratings - повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Столична община от „BBB“ на „BBB+“, като запази стабилната перспектива за бъдещето на финансите на града.

Това е първото повишение на рейтинга от няколко години насам и идва в момент, когато България очаква присъединяването си към еврозоната през 2025–2026 г.

"Повишението е оценка за стабилното финансово състояние на София, както и за очакваните ползи от предстоящото присъединяване на България към еврозоната", коментира зам.-кметът по финанси Иван Василев.

Той подчерта, че приемането на амбициозен, но балансиран бюджет е било от ключово значение за развитието на града.

Според анализа на S&P, членството на България в еврозоната ще се отрази благоприятно на столицата. Очаква се София да се възползва от по-ниски разходи за финансиране, по-добър достъп до капиталовите пазари и засилване на приходите от данъци, благодарение на икономическия растеж. Това ще улесни реализацията на инвестиционни проекти, като се диверсифицират и източниците на финансиране.

"Като административен и финансов център на страната, София ще бъде във водеща позиция да привлече повече чуждестранни инвестиции и да се интегрира по-дълбоко в европейските вериги за доставки", се казва в доклада.

Икономиката на града остава стабилна и добре диверсифицирана, основно в сектора на услугите. София формира над 40% от БВП на страната.

Въпреки положителната перспектива, анализът на S&P очертава и няколко съществени риска за финансовата стабилност на столицата. Сред тях са:

  • Развиваща се институционална рамка за местно самоуправление;
  • Политическа нестабилност на национално ниво, включително забавено приемане на държавния бюджет за 2025 г.;
  • Задлъжнялостта на общински дружества, най-вече на „Топлофикация София“, чието състояние се сочи като системен риск за бюджета на общината.

Въпреки доброто си финансово управление и икономически показатели, рейтингът на София остава ограничен от суверенния рейтинг на България, който действа като своеобразен таван. Това е обичайна практика при международните оценки и означава, че столицата не може да бъде оценена по-високо от самата държава.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".