Върховният касационен съд (ВКС) окончателно осъди сайта Mediapool и журналиста Борис Митов за публикации, отразяващи кандидатурата на съдия Светлин Михайлов за председател на Софийския градски съд (СГС) през 2018 г. В решението си тричленен състав на ВКС, в който участва съдия, правил си отвод по същото дело като колега на Михайлов във втората инстанция, квалифицира като клеветнически и обидни изрази от рода на „скандално известен“, „скандален милионер“ и „компрометиран кандидат“.

Завоят на последната инстанция

Решението на ВКС отменя почти изцяло становището на Софийския апелативен съд (САС), който на втора инстанция беше намалил обезщетението за неимуществени вреди от 60 000 на 4000 лв. и беше приел, че голяма част от изразите в публикациите попадат в рамките на допустимата критика към публична личност. Върховните съдии – Бонка Дечева, Ваня Атанасова и Атанас Кеманов – обаче смятат, че журналистическите изрази са внушавали „неморални и противоправни действия“, включително незаконно забогатяване.

В резултат Mediapool и Борис Митов са осъдени солидарно да платят 20 000 лв. обезщетение, 16 000 лв. лихви и 7200 лв. съдебни разноски (общо 43 200 лв.). Съдът приема, че има причинно-следствена връзка между публикациите и здравословни проблеми на съдия Михайлов, включително животозастрашаващо кървене, както и влошени отношения с децата му.

Публикации с публично известни факти

Става дума за четири статии от февруари 2018 г., отразяващи процедурата за избор на председател на СГС, в която Михайлов участва. В тях се припомнят негови действия и контексти от предходния му мандат (2004–2009), включително разрешение за СРС по скандала „Галерия“, декларирано имущество над 1 млн. лв., и номинацията му от ДПС за Висшия съдебен съвет през 2007 г.

Апелативният съд беше приел, че това са фактически констатации и журналистически оценки, които не накърняват достойнството на съдията. ВКС обаче се позовава на собствено тълкуване, че термините, използвани в статиите, унижават ищеца и го представят като човек без необходимите морални качества за заеманата длъжност.

Съдия с отвод... и без

Особено внимание предизвика участието на съдия Атанас Кеманов в окончателния състав на ВКС.

През 2022 г., като съдия в САС, той си е направил отвод по същото дело поради колегиалните си отношения с Михайлов. Тъй като вече е командирован във ВКС, Кеманов приема, че такива основания вече не съществуват. Според адвокат Александър Кашъмов, който представлява журналистите, това поставя под съмнение безпристрастността на съда и самия принцип на справедлив процес.

SLAPP казус според правозащитници

Решението на ВКС се приема от част от журналистическата общност и адвокатите по делото като поредния пример за т.нар. SLAPP дела – съдебни искове, използвани като инструмент за сплашване на журналисти чрез завеждане на граждански искове с големи претенции за обезщетение. Случаят с Mediapool и Митов се наблюдава от международни журналистически организации, а адв. Кашъмов и колегата му Михаил Екимджиев публично го определиха като класическо „дело-шамар“.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".