
В България през 2024 г. са били произведени 470 милиона литра бира, като спрямо предходната година има леко увеличение, предаде БТА.
През 2023 г. производството у нас е било 468 млн. литра, показва последният доклад за отрасъла на най-големия търговец на хмел в света „Бартхаас".
Така страната ни заема 51-о място в класацията на компанията, в която са включени над 170 държави.

През 2024 г. у нас са произведени 56 тона хмел – една от най-важните съставки на пивото. Година по-рано производството е било малко по-високо – 60 милиона тона, макар и на по-малка площ - 33 хектара през 2023 г. спрямо 42 хектара година по-късно.
Същевременно Русия измества Германия от челната петица на най-големите производители на бира в света, се казва още в доклада. Докато през миналата година в Германия е било произведено малко по-малко бира, производството в Русия е нараснало значително. В резултат Германия губи и „титлата“ си на европейски шампион по производство на бира, която държеше от 2013 г. насам.
Според автора на доклада Хайнрих Майер промяната в европейското класиране е фактът, че производството на бира в Русия се е увеличило с около 9 процента до 9,1 милиарда литра. Докато в Германия то е спаднало с 1 процент до 8,4 милиарда литра.
Китай остава на първо място по производство на бира в света, изпреварвайки САЩ. В Поднебесната империя са произведени малко над 34 милиарда литра, а в Съединените щати - 18 милиарда.
Световното производство като цял пък леко е намаляло до 187,5 милиарда литра.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни