
„През миналото денонощие беше изключително тежко за нашите екипи. Успяхме да реагираме и да се справим с почти 200 пожара, които възникнаха“, съобщи главен комисар Александър Джартов, директор на „Пожарна безопасност и защита на населението“ пред Нова тв.
Според него високите температури и силният вятър са сериозно предизвикателство, особено в следобедните часове.
На места огънят не е овладян.
Частично бедствено положение
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян, съобщава БНР. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно формирование. Населението е предупредено за възможна опасност от обгазяване и други инциденти.

Огънят е избухнал първоначално в района на село Владимирово и е засегнал необитаеми постройки и обитаван имот. Изгорели са около 600 декара смесени сухи треви, стърнища и гора. Към момента няма пряка опасност за жителите на селото.

Според Джартов огънят е локализиран и под денонощно наблюдение. Същото важало за пожарите в Сливен и Благоевград.
Сериозно е положението в Костинброд
По-сериозно остава положението край Костинброд и в района на село Стефан Караджово в Ямболско.
Огънят, който унищожи 55 хиляди декара земя и десет постройки край Костинброд в понеделник, се разгоря отново във вторник. И то на три фронта заради силния вятър. Няма опасност за близките къщи и жители, както и за Диспансера за възстановяване на онкоболни деца. Два фронта вече са под контрола на огнеборците.
„В Костинброд ситуацията към момента е спокойна. Вчера имаше възобновяване на три огнища заради силния вятър, но те бяха локализирани сравнително бързо. Нощта мина спокойно и в момента няма интензивно горене“, заяви комисарят.
Той подчерта, че в гасенето са се включили и много местни доброволци, с чиято помощ бързо е достигнат фронтът на пожара. „На този етап няма пряка опасност за населението. Вятърът обаче остава основно предизвикателство, защото създава условия за разпространение на огъня и затруднява работата ни“, поясни Джартов.
Кой задейства BG-Alert?
По повод критиките защо системата за масово оповестяване BG-Alert не е задействана в засегнати райони като Безден и Опицвет, Джартов обясни, че решението за активиране се взима от областните управители:
„Това е въпрос на преценка. Системата е била използвана в Пазарджик, Пловдив, Сливен и Бургас. Днес ще бъде задействана и от областния управител на Ямбол.“

Той отбеляза, че при наличие на над 200 пожара за ден, е невъзможно системата да бъде активирана за всеки отделен случай, освен ако не се прецени, че има реална опасност за живота и здравето на хората.
В Разград има загинал
Главен комисар Джартов съобщи за двама пострадали – единият в Кърджали, друг в Разград. В Разград се касае за загинал гражданин, вследствие на пожар, възникнал в дворно пространство.
„Моля всички граждани да бъдат изключително внимателни при използване на открит огън. Да не създават предпоставки за бедствия – температурите и вятърът правят ситуацията крайно рискова“, апелира Джартов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни