ЕС размаха пръст на Украйна за пръв път сериозно от началото на руската агресия.

А с действията си властите в Киев могат да подкопаят международната подкрепа за страната, включително на най-големите й европейски поддръжници, подкрепящи пътя й към ЕС.

Какво се случи

На 21 юли украинските власти съобщиха, че службите са нахлули в централата на Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) и арестува двама нейни висши служители. Акцията бе обявена като част от борбата срещу руските шпиони. Критиците обаче веднага обявиха, че доказателствата срещу мнимите агенти са слаби и че всичко това е претекст за отнемане на независимостта на НАБУ.

На 22 юли украинският парламент одобри проектозакон, който според противниците му ще отслаби независимостта на ключовите агенции за борба с корупцията. Той бе подписан снощи от президента Володимир Зеленски. Държавният глава получава по-голям контрол върху споменатите органи.

Парламентарният вот изкара на улицата стотици украинци. Това бяха първите улични протести в Киев от началото на руското нахлуване през 2022 г. Хората протестираха въпреки съществуващото военно положение и всекидневните руски бомбардировки.

Какво представлява законът

Той дава на главния прокурор, който бива назначаван от президента, правомощията върху независимите досега НАБУ и Специалната антикорупционна прокуратура (САП). Зеленски защити реформата, като написа в канала „Телеграм“, че антикорупционната инфраструктура, НАБУ и САП ще работят.

Как реагира ЕС

Европейската комисия е обезпокоена и следи събитията, заяви вчера неин говорител.

Реагира и германското външно министерство. Оттам заявиха късно снощи, че независимостта и силата на антикорупционните институции в Украйна са ключови фактори за усилията през последните години за реформи. От Берлин допълниха, че Украйна ще продължи да бъде оценявана според своя напредък.

По-късно еврокомисарят по разширяването Марта Кос също изрази тревога.

„Премахването на ключовите предпазни клаузи, защитаващи независимостта на НАБУ, е сериозно отстъпление“, заяви тя.

Кос предупреди, че независими органи като НАБУ и САП са от съществено значение за пътя на Украйна към ЕС. Върховенството на закона остава в центъра на преговорите за членство.

След няколко часа Марта Кос съобщи, че е имала искрен разговор с новоназначения премиер Юлия Свириденко и министъра на евроатлантическата интеграция Тарас Качка.

Случващото се налива вода в мелницата на унгарския премиер Виктор Орбан, който редовно спъва преговорите с Украйна, отбелязва „Политико“. Сега „лошото момче“ на ЕС, нарушаващо върховенството на закона в собствената си страна, може да се оправдае с опасенията на Брюксел, а не само с тези на Будапеща, за да защити действията си по отношение на Киев.