
Германската министърка на икономиката Катарина Райхе призова германците да работят повече и по-дълго – и с това предизвика бурна полемика. Според изчисленията предишните поколения са работили по 4,5 години за една година пенсия, а сегашните – само две. Затова настоява пенсионната възраст да се вдигне на 70 години. В момента тя е вдигната до 67.

Заместник-председателката на парламентарната група на Социалдемократическата партия Дагмар Шмидт нарече предложението „далеч от реалността на живота на повечето хора“.
„Тези, които не могат да работят толкова дълго, трябва да бъдат защитени. За тях всяко удължаване на трудовия живот означава намаляване на пенсията. С нас (социалдемократите - б.р.) това няма да се случи“, заяви тя.
Според Шмидт аргументът, че хората трябва да работят по-дълго, защото живеят по-дълго, не може да се прилага механично. Именно хората с по-високи доходи имат по-висока продължителност на живота.
„Отново ще бъдат засегнати погрешните.“
Райхе заяви в интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung, че трябва да се увеличи трудовата възраст, защото демографските промени и по-дългата продължителност на живота го правят „неизбежно“.
„Няма как в дългосрочен план да е устойчиво, че работим само две трети от живота си и една трета прекарваме в пенсия“, каза политичката от ХДС.
Критика и от други политици
И Себастиан Ролоф от ГСДП – говорител по икономическа политика – нарече позицията на Райхе погрешна.
„Аргументите ѝ са силно опростени и не отразяват реалната ситуация“, заяви той. „Да, Германия се нуждае от повече работна ръка, но не можем да го постигнем чрез повишаване на пенсионната възраст“.
Вместо това Ролоф иска привличане на квалифицирани кадри от чужбина, както и стимули, а не принуда, за по-дълъг трудов живот – например данъчни облекчения и по-гъвкаво пенсиониране.
Остри думи от Левицата
Лидерът на фракцията на Левицата, Сьорен Пелман, нарече думите на Райхе „евтин класов бой отгоре“.
„Много хора ще възприемат тези изказвания като подигравка“, каза той. Хората вече сега работят прекалено много, разболяват се от стрес, а мнозина ги чака бедност в старините, въпреки че са работили цял живот. Вместо хората да работят по-дълго, пенсионната система трябва да се реформира така, че всички работещи да правят вноски, а детските грижи да облекчат семействата.“
Скептицизъм и от работодатели и експерти
Асоциацията на малките и средните предприятия (BVMW) реагира сдържано. Според техния директор Кристоф Алхаус е по-важно да се повиши производителността, както и да се намалят данъците и административната тежест.
„Министър Райхе е права, че трябва да ускорим темпото. Но това трябва да стане чрез по-висока продуктивност, не чрез спорове около пенсионната възраст.“
От собствения лагер също има критика: социалното крило на ХДС смята, че предложението не отговаря на коалиционното споразумение. Зам.-председателят Кристиан Боймлер каза, че министър, който не разбира, че Германия има висока частична заетост и ниска средна годишна работна натовареност, не е на мястото си.
Съюзът на социалните организации предупреди, че не трябва „през задната врата“ да се вдига пенсионната възраст. Същото направи и Германският синдикален съюз (DGB): добрите пенсии изискват повече приходи, а не повишаване на пенсионната възраст. Обществени задачи като „майчината пенсия“ трябва да се финансират от данъци, а не от пенсионния фонд.
Работодателите подкрепят Райхе
Позитивна беше реакцията на председателя на федерацията на работодателите Райнер Дулгер.
„Министър Райхе казва истината. Тези, които реагират с възмущение, отказват да приемат реалността. Трябва да работим повече, за да запазим благосъстоянието си“, заяви той.
Преди това подобни позиции изразиха канцлерът Фридрих Мерц и генералният секретар на ХДС Карстен Линеман.
„С четиридневна работна седмица и търсене на баланс няма да запазим стандарта си на живот“, каза Мерц на Икономическия форум на ХДС през май.
Икономистките Вероника Грим и Моника Шницер обаче останаха скептични: според тях по-голям потенциал има в по-широкото участие на жените на пазара на труда чрез по-добра грижа за децата и реформа на семейното данъчно облагане.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни