На първи тур в Сърница чисто математически ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) имаха повече гласове от ДПС. Двете партии дори спечелиха достатъчно общински съветници, за да имат общо мнозинство в местния парламент. На втория тур обаче кандидат-кметът на ДПС победи опонента си от ГЕРБ, въпреки че реформаторите заявиха, че ще го подкрепят.
Много вероятно е именно такава да бъде картината на взаимотношенията между гербери и реформатори в цялата страна на местния вот наесен. Малката новосформирана родопска община не би могла да бъде лакмус за това какво ще е случи на национално ниво. Просто Сърница се вписа в една от основните сюжетни линии на политическия ни живот през последните години.
А именно - ГЕРБ и т.нар. автентична десница, понастоящем представлявана от РБ, трудно мелят брашно заедно. Особено на ниво електорат. Общото членство в ЕНП, създадената обща управленска коалиция не са достатъчно условие, което да накара хората, гласуващи за двете формации да се обединят. Оказа се, че дори изтласкването на ДПС от смесените райони не е достатъчно силен фактор за подобно обединение.
Предисторията на взаимните нападки между гербери и реформатори в последните години е достатъчно известна и надълго и нашироко коментирана. Малко преди вота в Сърница лично премиерът Бойко Борисов призна, че този антагонизъм на местно ниво, все още твърде силен.
За няколко месеца напрежението между електоратите на ГЕРБ и РБ няма как да бъде преодоляно. С голяма доза сигурност може да се твърди, че на местния вот там където реформаторите обявят, че на втори тур ще подкрепят кандидата на ГЕРБ, това ще си остане по-скоро една декларация. Особено в столицата и в по-големите градове. До обратната ситуация, а именно ГЕРБ да подкрепя кандидат на реформаторите, едва ли ще се стигне. Но ако все пак се случи ще бъде голяма изненада, ако подобна подкрепа се превърне в нещо повече от добри пожелания.
Несъвместимостта между електоратите на ГЕРБ и Блока обаче е по-скоро добра новина. Тази несъвместимост е един от най-силните фактори, който принуждава двете формации да пипат много внимателно на ниво изпълнителна власт. Коалицията е твърде крехка и чуплива. И именно на това всъщност се дължи промяната у Бойко Борисов в посока диалогичност и толерантност, в сравнение с първия му управленски мандат, когато ГЕРБ управляваше самостоятелно.
Що се отнася до реформаторите те имат една много сложна задача за решаване - хем да бъдат лоялни коалиционни партньори на ГЕРБ, хем да не губят своята идентичност и съответно своите и без това не много избиратели. От това как ще бъде решена тази задача до голяма степен зависи дали Блокът ще бъде устойчив политически проект.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни