
Над 100 президенти на университети, колежи и научни дружества публикуваха съвместно изявление, в което се противопоставят на отношението на администрацията на президента Доналд Тръмп към висшите училища, след като Харвардският университет заяви, че тя застрашава неговата независимост, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Изявлението, подписано от президенти на такива институции като Принстън, Браун, Хавайския университет и Щатския колеж в Кънектикът, критикува "безпрецедентното превишаване на правомощията на правителството и политическа намеса, които застрашават американското висше образование".

"Ние сме отворени за конструктивна реформа и не се противопоставяме на легитимния правителствен надзор", се казва в изявлението. "Въпреки това, трябва да се противопоставим на неправомерната правителствена намеса в живота на тези, които учат, живеят и работят в нашите кампуси".
Белият дом не е отговорил на молбата за коментар на изявлението.

Съвместното изявление е най-новата проява на съпротива от страна на лидерите на висшето образование в САЩ, тъй като администрацията на Тръмп се опитва да използва финансов натиск за основни промени в академичните среди.
На 14 април Харвард отхвърли многобройни искания на президентската администрация да упражнява надзор над студентското ръководство, преподавателите и учебната програма в опит да ограничи това, което определя като либерална пристрастност на университета. Скоро след това администрацията обяви, че замразява 2,3 млрд. долара федерално финансиране за училището.

Според тогавашното изявление на говорителя на Белия дом Харисън Фийлдс Тръмп иска да гарантира, че доларите на данъкоплатците не подпомагат расовата дискриминация или расово мотивираното насилие.
Администрацията също така заплаши да лиши Харвард от статута му на освободен от данъци и да му отнеме възможността да записва чуждестранни студенти.

В понеделник Харвард подаде иск срещу администрацията на Доналд Тръмп, за да се опита да я принуди да прекрати заповедите за замразяване на средства и да оттегли отправените искания, обвинявайки федералното правителство, че се опитва "да преразгледа управлението на Харвард, да контролира наемането на преподаватели и да диктува какво могат да преподават на студентите" по идеологически причини.
В иска си Харвард казва, че опитите на правителството да "принуди и да контролира" университета нарушават конституционната защита на словото. Университетът също така обвини правителството, че не е спазило процедурите, предвидени във федералните закони за гражданските права.

След встъпването си в длъжност през януари президентът Доналд Тръмп се закани на водещите американски университети, като заяви, че те са се справили зле с пропалестинските протести миналата година и са позволили антисемитизмът да се разрасне в кампусите.
Неговата администрация атакува университетите и по други въпроси като правата на транссексуалните и програмите за многообразие, равенство и приобщаване и заплаши да спре федералното финансиране заради тези проблеми.
Колумбийският университет беше ранна мишена, но през последните седмици президентската администрация се съсредоточи върху Харвард.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни