Депутатите продължават да нищят какви са били пропуските в контрола върху фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), а в същото време стават известни все повече скандални факти около дейността на финансовата институция.
Пред временната парламентарна комисия, която проверява надзорните институции, които е трябвало да предотвратят „източването“ на КТБ, един от квесторите на банката – Станислав Лютов, обясни накратко как е работил „моделът, начерен КТБ“, който според депутата от ДПС Йордан Цонев бе определен като „огромна финансова пирамида“. Цонев се заинтересува дали е правена статистика каква част от лихвите по кредити, както и главници, са плащани с нови заеми.
"Никой не е правил статистика каква част от лихви и главници са рефинансирани с кредити. Масовият случай е да бъдат рефинансирани кредити. Идва моментът на плащане, предоговаря се, имаме случай на 24-25 пъти това да се случва с един кредит, обясни Лютов. Ето защо при влизането в банката няма лоши кредити", обясни Лютов отчетните данни и разпространяваната публично информация, че КТБ преди затварянето е имала само около 2% необслужвани заеми.
Въпросът за надзора, който БНБ е извършвала върху КТБ, за пореден път премина в прехвърляне на топката между отделни подуправители и дирекции в централната банка на фона на присъствието на целия управителен съвет на централната банка.
Нели Кордовска, която в момента е временно изпълняващ длъжността подуправител на БНБ, отговарящ за управление "Банков надзор" поясни, че КТБ е докладвала в 2 масива кредитите си. На месечна база – в кредитния регистър, както и на тримесечна база, съгласно отменената Наредба №9. През целия период на дейността ѝ, разглеждан от комисията – от 2009 г. До затварянето ѝ на 20 юни 2014 г., е докладвала редовен кредитен портфейл, припомни Кордовска.
"Двата основни масива не могат да дадат представа нито за финансовото състояние на кредитираните дружества, нито на източниците на погасяване. Оценката за кредит лежи върху изпълнителните директори. Те са длъжни да оценят кредитоспособността на клиентите", обясни Румен Симеонов, бивш ръководител на управление "Банков надзор" от 2009 г. до 2013 г.
Симеонов съобщи, че от 2009 г. до юни 2014 г. в КТБ екип на БНБ е правил 3 надзорни инспекции, плюс допълнителна проверка, свързана със Закона за мерките срещу пране на пари. "Основна роля на проверките е да формулират една оценка, надзорен рейтинг по компоненти, които са от надзорно значение като капиталова адекватност, ликвидност, качество на активите", поясни той.
При въпрос на председателя на парламентарната комисията – депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова, дали проверките на място не са ли установявали предоговарянето на кредити, в средите на БНБ настъпи пълно мълчание.
Депутатът от БСП Румен Гечев поиска на следващото заседание от БНБ да изпратят подробна информация за това, кой е извършил проверките в КТБ и какви кредити точно е проверявал – поименно, с подпис.
Управителят на БНБ Иван Искров обеща да я представи, но след консултация с правния отдел на централната банка.
Освен това от изказването на квесторите и назначените от БНБ одитори след поставянето под особен надзор на банката не стана ясно дали продаваните от Цветан Василев шест фирми на белгиеца Пиер Луврие имат кредити, отпуснати от банката.
"Няма кредит, отпускан директно на БТК", потвърди Валя Йорданова, управляващ съдружник на одиторската фирма АФА.
Десислава Атанасова съобщи, че адвокатът на Цветан Василев Константин Симеонов е изпратил писмо до комисията, в което ексбанкерът твърди, че е готов да отговаря на въпроси, зададени от председателя ѝ "по избран от нея начин".
„Мога да го поканя на заседание, ако заповяда в България. Вероятно всички ще бъдем заинтересовани да чуем мнението и становището му“, каза Десислава Атанасова.
Иван Искров върна нещата назад във времето, като припомни за предложението държавата да спаси КТБ, като я раздели на добра и лоша банка по начина, по който това беше направено в Европа. Според него тогава дори Европейската банка за възстановяване и развитие е имала намерение да купи 20% от добрата банка.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни