Нобеловата лауреатка за мир за 2025 г. Мария Корина Мачадо успя да напусне Венецуела въпреки забраната на властите да пътува, предаде Ройтерс.
Тя се отправи към Осло, където днес ѝ бе връчена наградата.
Мачадо не успя за пристигне за церемонията, но се очаква да дойде по-късно. Речта й бе прочетена от нейната дъщеря Ана Корина Соса, на която бе връчена и наградата.
„Демокрациите трябва да бъдат готови да се борят за свободата, за да оцелеят“, се казва в речта.

Мачадо заявява, че наградата е от огромно значение не само за нейната родина, но и за целия свят.
„Тя напомня на света, че демокрацията е от съществено значение за мира. А повече от всичко това, което ние, венецуелците, можем да предложим на света, е урокът, научен по този дълъг и труден път – че за да имаме демокрация, ние трябва да желаем да се борим за свобода“, заяви Ана Корина Соса от името на майка си с треперещ от вълнение глас.
Дъщерята четеше речта под огромен портрет на усмихващата се Мария Корина Мачадо.
Властите във Венецуела забраниха на Мачадо да напуска страната за срок от 10 години. Тя се укрива на неизвестно място в родината си от януари, когато се появи публично и закратко бе арестувана.
„Ще дойда в Осло. Напът съм за Осло в момента“, заяви самата Мачадо в обръщение, което бе пуснато на запис по време на церемонията.
Според в. „Уолстрийт джърнъл“ тя е напуснала Венецуела с кораб вчера и отплавала за близкия карибски остров Кюрасао – отвъдморска територия на Нидерландия. Изданието цитира американски представители.

В записа Мачадо допълва, че се качва на самолет, но не споменава къде.
„Свободата е избор, който трябва да бъде подновяван всеки ден, да бъде измерван чрез нашата воля и нашата смелост да я защитаваме. Затова каузата на Венецуела минава отвъд нашите граници. Хората, които избират свободата, помагат не само на себе си, но и на човечеството“, се казва още в речта на Нобеловата лауреатка.
През 2024 г. режимът на Николас Мадуро забрани на Мария Корина Мачадо да участва в президентските избори. Тя се скри през август същата година, след като властите арестуваха редица опозиционни лидери след изборите, чиито резултати Западът не признава.
Венецуелците не си дали сметка навреме, че страната им се плъзга към диктатурата, заявява Мария Корина Мачадо в речта си.
И припомня какво се е случило при покойния Уго Чавес - предшестввеника на Николас Мадуро:
„Когато най-после разбрахме колко крехки са станали нашите институции, човек, който преди това оглави военен преврат, за да свали димократичното управление, бе избран за президент. Мнозина си помислиха, че неговата харизма може да замени върховенството на закона. След 1999 г. режимът разруши нашата демокрация.“
Ана Корина Соса увери, че след посещението си в Осло майка й ще се върна във Венецуела въпреки опасностите.
А Норвежкият Нобелов комитет призова Николас Мадуро да се оттегли от властта.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни