“Лицата, които вземат решения в България, трябва да понесат отговорност за опасното решение да разположат американски самолет за въздушно зареждане в своите военни бази.”

Това заявява говорителят на външното министерство в Техеран.

Предупреждението ву е публикувано във фейсбук страницата на посолството на Ислямската република в София. Страницата е автентична, съобщиха за Клуб Z от външното ни министерство.

“Ние сме наясно, че България и преди е разрешавала използването на летище София за разполагане и използване на американски самолети с цел подпомагане на военните действия на Съединените щати срещу Иран. Българският народ добре знае, че иранският народ никога не е имал никакви проблеми с България. В продължение на десетилетия нашите отношения с България са се основавали на взаимно уважение”, се казва ощке в съобщението.

Заплахата от Иран е само "теоретична" и цели по-скоро "психологически натиск и опит да се повлияе на решенията на правителството", каза в коментар по телефона за Клуб Z бившият министър на отбраната Тодор Тагарев.

"Този риск не е голям и е управляем", каза той.

Запитан дали ирански ракети могат да достигнат българска територия, Тагарев каза: 

"Теоретично могат, имат такива ракети с обсег 2000 км и повече. Ние обаче сме част от интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. Имаше такива случаи с ракети, изстреляни от Иран към Турция и Кипър, но те бяха прихванати и свалени". 

Според Тагарев иранска атака с ракети или дронове е "малко вероятна" заради член 5 от договора на алианса, който гласи, че нападение срещу една държава членка означава нападение срещу всички. Докато Турция е членка на НАТО, Кипър не е, но получи веднага военна подкрепа за своята ПВО от Франция, Великобритания, Германия.

Тагарев добави, че никога не може да бъде изключен рискът от тероризъм и затова българските служби за сигурност трябва да засилят обмена на информация с партньорските както и да бъде засилена охраната на обектите от критичната инфраструктура.

Тагарев коментира и военното сътрудничество между Иран и Русия и публикуваните наскоро разкрития, че руска спътникова разузнавателна информация помага на Иран да насочва ударите си с ракети и дронове срещу американските бази и съюзниците на САЩ в Залива, както и че Украйна е разрушила ирански кораб, извършващ военни доставки за Русия в Каспийско море. Отдавна е известно, че Техеран е важен доставчик на боеприпаси и дронове за руската армия и че Русия произвежда дронове по ирански лиценз за войната си срещу Украйна.

"България трябва да заеме много ясна позиция и да разбере новото правителство, че сигурността на Украйна е условие за сигурността на Европа", каза Тагарев. "Трябва да се знае къде сме ние".

Тагарев добави, че на дипломатическо ниво "не пречи" иранският посланик да бъде извикан във външно министерство за обяснения по повод отправените заплахи.