Мъжете в България печелят повече пари, но жените им вземат решенията някои от най-важните покупки в семейството. Това показва проучване на компанията "Профи кредит". Допитването е направено паралелно в още три държави - Полша, Чехия и Словакия.

"Макар че и в четирите държави мъжете печелят повече, техните нежни половинки вземат решенията за покупки. Думата на жените е решаваща при покупките на дрехи, детски продукти и храни, докато мнението на мъжете се чува повече при разходите за хоби, издръжката на живота и домакинските уредите", обяснява резултатите от проучването Ондржей Локвенц, шеф на компанията за заеми.

Сравнението на данните показва, че разликите между доходите на мъжа и жената в семейството са най-малки именно у нас.

В 64 процента от българските домакинства мъжете имат по-високи доходи от жените, докато в Чехия силният пол осигурява прехраната при три четвърти от двойките (74%), в Словакия при 71%, а в Полша – при 66% от семействата.

Проучването показва, че в България е най-голям делът на мъжете и жените, които самостоятелно решават какви разходи да направят за своето хоби – във всяко трето домакинство (28%) мъжете сами вземат решенията, а при 20% от двойките това правят жените. 

В България има най-голямо единомислие, когато се взимат решенията за покупка на храни. Във всяко второ домакинство решават заедно как да пазаруват храни, докато в Полша и Словакия това е практика за 47% от двойките, а в Чехия – за всяка четвърта двойка (42%).  

В България, Чехия и Словакия една трета от мъжете отговарят за разходите по дома, хобито, домакинските уреди и ваканциите. Близо една трета от жените правят плащанията за детските продукти и дрехите. Поляците най-често си поделят по равно разходите при отделните покупки.

Прави впечатление, че представителите на нежния пол в България по-често от жените в  останалите държави са готови сами да поемат разходите за хоби и почивка.