
Колкото и невероятно да звучи – и германците обичат да си садят лук и да отглеждат ягоди или домати в специално предназначените за това градинки, малко по-големи от носна кърпа.
Градините на Шребер не са толкова известни като тези на Семирамида, но това е така само извън пределите на Германия – във Федералната република миниатюрните парчета земя, на които човек може да се позанимава със земеделие или да хапне скара на открито в края на седмицата, са наистина един вид култ. И нежни думи за тях определено не липсват – оазис за душата, идилия насред града, откъсване от делника, източник на истинско щастие, балсам за настроението.
Красотата рядко заема водещо място, макар немалка част от стопаните на градинките да се положили видими грижи за впечатляващия им външен вид – важно е всичко да е функционално и площта да се използва максимално, тъй като обичайно е със съвсем скромни размери. Насред градината /със средни размери от 370 квадратни метра/ в повечето случаи има място само за една барачка, а и често е шумно край жп-линиите, където са разположени парцелите /германските железници притежават 80 000 от тях/. Последователите на Шребер обаче не са недоволни – от ранна пролет копаят, садят и плевят, за да могат в течение на годината да се наслаждават на плодовете от труда си.
Арендаторите на намиращите се на цялата територия на Германия около милион мини-градинки са смятани за щастливци, но това е отскоро – само допреди няколко години хората, обработващи малките си парцелчета, са били олицетворение на еснафството и икономичността, и то на пенсионна възраст. Междувременно обаче – покрай тенденцията за употреба на все повече био продукти, както и покрай стремеж за разпускане извън забързания делник, към обработването на градинките се насочват все повече млади хора и семейства с деца. И ако доскоро част от терените са стояли празни, сега предлагането просто не може да насмогне на търсенето – за получаването на градинка се чака с години. Бумът, който изживяват градинките, се обяснява не на последно място с ниските нива на дължимите такси – един квадратен метър струва по-малко от едно евро годишно.
Евтино е, но въпреки това /или точно поради това/ към арендаторите има определени изисквания - градинката в никакъв случай не може да се ползва само като декор за барбекю или за излежаване в някой шезлонг. Както предписва законодателството: една трета от парцела трябва непременно да се посвещава на отглеждането на плодове и зеленчуци. Освен това градинката не бива да надхвърля 400 квадратни метра, а постройката на територията ѝ – 24 квадратни метра. Храстите пък не трябва да са по-високи от 1,25 м и трябва да са на достатъчно разстояние от оградата на съседа – 50 см. Черно на бяло е записано и, че колкото и да е примамливо пребиваването в градинката и разположената в нея къщичка, там не може да се живее постоянно.
Във връзка с което строго забранено е инсталирането на печка, телефон, сателитна чиния или тоалетна. Все пак законодателят е предвидил възможността периодически да се остава за пренощуване. Последователите на Шребер /ще стигнем и до него/ имат и определени ангажименти в рамките на общността, от която са част – като например да поддържат добри отношения със съседите си, независимо от техния произход и цвят на кожата.
Създател на тези специфични зони /сходни на българските вилни, но и доста далечни от тях/ е Ернст Иноценц Хаушилд – той е човекът, който през 1864 основава първото градинарско дружество. Кръщава го обаче на лайпцигския лекар Даниел Готлоб Мориц Шребер, прочул се с инициирането на първата обществена поляна за игри в Германия, тъй като проявявал голяма загриженост за правилното възпитание на децата. Уви, нямал никакъв късмет в това направление в личен план – единият му син се самоубил с изстрел в главата, а другият полудял.
Но пък Шребер би трябвало да е доволен от своите стотици хиляди ръкотворни „паметници” – градините, които в наши дни дават възможност на сънародниците му да съхранят и да развиват досега с природата дори и в 21 век. А както е доказано чрез проучвания – арендаторите на шреберови градинки са в много по-здрави и по-спокойни от останалите, т.е. парченцата земя изпълняват предназначението си.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни