"На първо място - съдът упражнява контрол върху досъдебното производство. Вярно е, че прокуратурата е господар на това производство - съдът не може да каже на кого да се повдига обвинение... Но може да каже, и не може - длъжен е - дали обвинението се повдига съобразно доказателстата и в рамките на компетентността."

Така коментира тази сутрин в интервю пред БНР адвокат Ина Лулчева среднощните мотиви на Софийския апелативен съд.

Както е известно, САС остави за постоянно в ареста варненския кмет Благомир Коцев и двама общински съветници от ПП-ДБ - Йордан Кателиев и Николай Стефанов. А сред основните мотиви в среднощното определение на състава, председатестван от зам.ръководителя на САС (и шеф на Наказателно отделение) Александър Желязков, са, че съдът не може да казва на държавното обвинение срещу кого да повдига обвинение, за какво, в кой момент, дали да има неотложност и т.н.

На следващо място - съдът е длъжен да контролира начина, по който прокуратурата упражнява правомощията си - дали полага дължимото старание, така че да не се накърняват излишно и ненужно правата на обвиняемите, както повелява и конституцията.

Тя обърна внимание че за (меко каано доста спорното) гледане на делото в София дори няма постановление на прокуратурата. Твърдението, че по делото имало някакъв неустановен депутат, е направено от един разследващ полицая от КПК.

"Т.е. - ние всички сме обвързани от това становище на този разследващ полицая - за някакъв неизвестен депутат, който е неизвестен от ноември миналата година", каза адвокатката.

А на забележката на водещата Силвия Великова, че името му - на Асен Василев - е прозвучало няколко пъти в съдебната зала дори и вчера, Лулчева отговори:

"Ами аз вече мисля че е някой друг - защото този е известен!"

Клуб Z припомня, че обвинението - и особено ролята на "неизвестния депутат" (на когото хем не е поискан имунитетът, хем обаче единствено благодарение на неговото "участие", делото се гледа в София, б.р.), стъпва единствено на разпит на изгубилата обществена поръчка за хранене във Варна Пламенка Димитрова. Тя тъврди, че й било казано:

„Има човек в нашата организация, който е народен представител, който очаква  да получи дял от тези 10%..." (нищо че после прокуратурата обвинява ОПГ за 15%, а не за 10 - б.р.).

Това - нищо че било реплика на напусналия зам.-кмет Деян Иванов, а не дори на кмета, задейства цялата държавна машина срещу Коцев и сие.

"Специализираният съд е закрит, но неприемливите практики, които включват задържания по много поводи - продължават", отбеляза адвокатката.

Тя напомни, че това го е имало и преди Спецсъда, на там нещата са били много по-концентрирани.

Съдът толерира бездействие на прокуратурата, която не е работила в продължение на 9 месеца – делото е образувано през ноември и прокуратурата не е правила нищо, а изведнъж на 8 и 9 юли решава да работи, отбеляза още Лулчева.

По думите ѝ, много месеци вече не е работено и ако тепърва ще се търсят някакви престъпления, това буди доста въпроси, защото човек бива задържан за нещо направено и ясно - а не за да се търси нещо друго.

Съдебната зала не е място за политика, коментира Лулчева. Според нея обаче "има казуси, по които не може да се игнорира обществената реакция".

Във връзка с оттеглените показания на един от ключовите свидетели – Диан Иванов, защитничката на варненския кмет обясни, че прокуратурата е следвало веднага да го извика и да го разпита, а съдът не е трябвало да третира това във вреда на обвиняемите.