В северното полукълбо времето става все по-студено, заявява пред в. "Комсомолская правда" руският учен Владимир Полеванов, доктор на геолого-минералогичните науки.
Като пример за това той даде скорошните аномалии в САЩ. През първите два месеца на годината там имаше ненормално люти студове, довели до затвярането на десетки летища и хиляди училища. Те взеха доста жертви. Замръзна дори гейзерът в парка "Лечуърт" в щата Ню Йорк. Той се превърна в леден вулкан с височината на пететажна сграда.
В цялото северно полукълбо времето се променя към застудяване. През XXI век обаче температурите ще бъдат сравнително високи, успокоява Полеванов. А в южното полукълбо ситуацията засега е нормална.
Земята бавно навлиза в началото на поредния си ледников период, твърди ученият. Според него истерията с глобалното затопляне е била раздухвана умишлено от САЩ. Протоколът от Киото пък е тяхно политическо и икономическо оръжие срещу развиващите се страни и тяхната промишленост, която може да се окаже конкурентна.
Полеванов обаче допълва, че между 1960 и 1998 г. СССР (а след това Русия) и САЩ реализира изключително скъпа програма по дълбоко сондиране на ледници в Гренландия и Антарктида. Екипи от двете страни пробили над 20 отвора до самата основа на ледниците. Оттам били извлечени безценни материали за достоверни изводи, свързани с климата.
Американските и руските специалисти установили, че периодите на затопляне и застудяване закономерно са се редували. През последните 450 000 години е имало 6 климатични цикъла. Днес се намираме в епохата на завършващ междуледников период и съвсем закономерно се движим към период на "голямо застудяване".
Защо застудява?
Първият фактор за неизбежното ново застудяване е изстиването на Гълфстрийм. Това топло течение започва в Мексиканския залив и достига до руското северно пристанище Мурманск. По тази причина много студеното Баренцово море почти никога не замръзва.
През последните години обаче Гълфстрийм отслабва и носи все по-малко топлина към Европа. Тази година водата край Мурманск замръзна. Колският залив, който се е покривал с лед веднъж на 25-30 години, замръзна вече два пъти през новия век.
Вторият фактор е рязкото намаляване на петната върху Слънцето, което засега учените не могат да обяснят. Слънчевата енергия намалява. А Слънцето е главният нагревател на Земята.
Третият фактор е вече дело на човека. Това е взривът на петролната платформа "Абкатун" на 1 април 2015 г. в Мексиканския залив, откъдето започва Гълфстрийм. Освен че причини смъртта на 4-ма души, експлозията доведе до гигантски разлив. В резултат промяната на времето се ускори, твърди Владимир Полеванов.
И докато в повечето части на северното полукълбо времето върви към застудяване, в студената Русия зачестяват проливните дъждове, подобни на тропическите бури. Причината е в промяната не само на океанските, но и на въздушните потоци.
Но въпреки че се движим към застудяване, XXI век ще бъде топъл. Дори следващите години ще бъдат по-топли от настоящата, уверява Полеванов. И припомня, че макар процесът на образуване на ледници да е кратък от гледна точка на геологията, за човешкия живот той представлява гигантски период от няколко хиляди години.
"Живеем в епоха на климатични промени. Но в самото й начало", завършва ученият.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни