
Вероятността за атаки от страна на терористични организации и отделни терористи у нас в момента е по-голяма, отколкото преди атентата през 2012 г. на бургаското летище "Сарафово".
Това се казва в Проект за стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма (2015-2025 г.), публикуван в портала за обществени конкултации на Министерския съвет. Той е изготвен от междуведомствена работна група, създадена със заповед на вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова. Дата на приключването на проекта е 15 септември.
Най-реалните и непосредствени рискове и заплахи за България от радикализация и тероризъм са резултат от активността на различни терористични групировки и формирования с потенциал в глобален план. Сред тях са "Ислямска държава" (ИД), "Ал Кайда" и свързаните с тях аналогични структури.
Правителството допуска и възможността български граждани да участват в подготовка или осъществяване на терористична дейност.
"Макар че българското общество не приема под никаква форма екстремистки идеологии и твърдо се противопоставя на всякакви форми на тероризъм, вероятността отделни членове на това общество или чужди граждани, пребиваващи в България, да станат съпричастни към подготовка и осъществяване на терористична дейност, не може да бъде изключена", пише в Проекта.
Според авторите уязвимостта на тези хора към радикални идеологии се увеличават от крайната бедност и социална изолация, с които се характеризират някои общности в страната. Съществуват отделни признаци на поляризация и противопоставяне на етно-религиозен признак. Като значим рисков фактор се определя достъпността в интернет на радикалната пропаганда, под чието влияние български граждани биха станали терористи. Отбелязан е и рискът от провокиране на антиислямски и ксенофобски настроения.
Терористичните и екстремистки формирования имат мрежова организационна структура, която ги прави много гъвкави и адаптивни.
Същевременно обаче йерархичната структура на службите за сигурност и обществен ред в България затруднява понякога бързата и оперативна координация между отделните компетентни хоризонтални нива и може да създаде дефицит от възможности за противодействие, се признава в документа.
Службите за сигурност понякога нямат достатъчно бърза и оперативна координация помежду си, за да противодействат на заплахите от екстремизъм и тероризъм.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни