
НАТО се отнася с Полша като с буферна държава, а не като с пълноправен член.
Това заяви новият полски президент Анджей Дуда в интервю за в. "Файненшъл таймс". Той призова Алианса да разположи в страната му постоянни военни бази.
"НАТО не претворява в дела заявената си политика и все още не е адаптирала стратегията по източните си граници към новите условия след империалистическите актове на Русия в Украйна и Грузия", заявява консерваторът, който встъпи в длъжност на 6 август. "Ние не искаме да бъдем буферна зона. Искаме да бъдем истински източен фланг на Алианса. Когато днес гледаме разпределението на базите, граничната линия е Германия. НАТО все още не е забелязала, че Полша се е преместила от Изток на Запад", допълва Дуда, като визира ориентацията на страната си след края на комунизма.
Полша ще бъде домакин на следващата среща на върха на пакта, която се провежда веднъж на всеки две години. Тя ще се състои през 2016 г. във Варшава. Дуда изтъква, че един от главните въпроси на форума ще бъде този за постоянни бази на Северноатлантическия пакт в Източна Европа. Той ще се обсъжда въпреки опасенията на Германия, че Русия ще приеме тази крачка като провокация.
До миналата година НАТО имаше само една малка база на изток от някогашната Желязна завеса, припомня "Файненшъл таймс". Тя се намира в полския град Шчечин. В момента се планира тази база да стане два пъти по-голяма и да бъде създадена мрежа от центрове за интеграция на войските в целия регион. И досега обаче няма бойни части на НАТО, които да са разположени източно от Германия, изтъква журналистът Хенри Фой.
Президентът на Полша ръководи военната и външната политика, има правото на внася законопроекти и да налага вето върху тях.
Анджей Дуда спечели доста изненадващо президентските избори през май, като победи смятания за фаворит центрист Бронислав Коморовски, който се бореше за втори мандат. Дуда е член на дясната партия "Право и справедливост". Той е възпитаник на загиналия през 2010 г. президент Лех Качински, при чието управление (2005-2010) Полша серизоно влоши отношенията си не само с Русия, но и с Германия. По време на предизборната си кампания обаче Дуда видимо се дистанцира от лидера на партията Ярослав Качински, брат-близнак на Лех Качински.
В интервюто пред "Файненшъл таймс" новият държавен глава на Полша обещава да активизира външната политика. Това обаче ще бъде корекция, а не революция.
Дуда може да влоши отношенията на Полша с ЕС, отбелязва британският вестник. Причината е, че той иска Съюзът да предаде някои от правомощията си на държавите членки. Връзките между Варшава и Брюксел достигнаха върха си миналата есен, когато тогавашният полски премиер Доналд Туск бе избран за председател на Съвета на ЕС.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни