Ново проучване разбива на пух и прах всеобщото схващане, че днешните ученици не обичат да четат. Оказва се, че за над 80% от тях това не е така.
Четенето е сред любимите хобита на младите хора у нас, редом с музиката, танците и рисуването. Въпреки че книгите имат своето място в ежедневието на българските младежи, това не им пречи да отделят време и за интернет, като над 70% от тях прекарват над два часа на ден в глобалната мрежа.
Това става ясно от първото по рода си допитване, проведено от най-големия образователен интернет портал "Уча.се" сред учениците и техните родители. То е част от инициативата „Различни, не БЕЗразлични!“, която има за цел да подпомогне диалога между поколенията.
Анкетата обхваща голям брой теми, свързани с образованието, с отношението на двете групи към новите технологии, както и с техните хобита и начина, по който предпочитат да се забавляват. В допитването са участвали 1442 ученици и родители - извадка по-голяма от повечето национално представителни социологически изследвания.
Над 60% от българските ученици гледат видео уроци и търсят материали онлайн, за да се подготвят за училище, а близо 20% от родителите се доверяват на такъв тип материали при подготовка на децата им за външно оценяване, матури и при кандидатстване, показват данните на "Уча.се".
На въпроса „кои са най-интересните предмети в училище“, повечето младежи посочват математиката, българския език и литературата, английския език и биологията.
В същото време за повечето от учениците математиката е и най-трудният предмет. Сред нещата, които биха искали да променят в образованието у нас повечето от тях посочват това, че материалът е трудно обяснен и искат също оценките да не бъдат самоцел, отношението на учителите към учениците да е по-различно, учебниците да са електронни, а часовете - по-интересни и забавни.
Почти същите са и забележките на родителите.
Според тях образованието трябва да е по-практическо, уроците да се поднасят на разбираем и интересен език, да има повече взаимно уважение между учители и ученици, както и технологиите да навлязат в по-голяма степен в учебния процес.
70% от родителите биха ползвали онлайн помагала за допълнителна подготовка на техните деца, а 44% използват платени приложения за това.
Оказва се, че 87% от родителите биха позволили на детето си да учи от компютър, а 69% - от таблет и смартфон.
Само 18% от учениците потвърждават нуждата от частните уроци за подготовка за училище, а сумата, която родителите най-често заплащат за частни уроци месечно, е между 50 и 100 лв. В София обаче тя надхвърля 100 лева.
Хип–хопът и поп-рокът са сред любимите музикални стилове на младите хора у нас с над 40% от отговорите, а 10% от учениците в големите градове и 20% от тези в малките населени места предпочитат чалга.
На въпроса „за какво мечтаят“ 80% от учениците отговарят различно, което доказва тяхната изключително изявена индивидуалност. Като цяло сред мечтите им се открояват нематериални неща като щастие, семейство и успехи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни