
Министерството на образованието (МОН) обмисля да предложи пълна забрана за телефони в училище. Крайното решение ще е на депутатите, обаче, тъй като това може да стане с промени в Закона за училищното и предучилищното образование. МОН вероятно ще внесе такова предложение, накуп с още други, едва към края на годината, обяви във вторник по бТВ министърът на образованието Красимир Вълчев.
В момента устройствата са забранени само по време на час, а забраната се спазва много "гъвкаво" като често преподаватели не си правят труда да следят за изпълнението ѝ.
В основно училище "Стоян Михайловски" във Варна, обаче вече са въвели пълна забрана.


"Забранихме мобилните устройства от началото на втория учебен срок - със заповед на директора и промяна в правилника за дейността на училището. Учебният ден започва в 8:00 часа. В 8 без 10 всеки ученик се проверява за униформа, дава на класния ръководител мобилния телефон, оставя се в метална кутия, която се съхранява в шкафче. След завършване на учебните часове ученикът си взима мобилното устройство", сподели директорът на учебното заведение Петър Фотев пред Bulgaria ON AIR.
Учениците на занималня също си получават телефоните след завършване на занималнята.
"Очаквах да има голямо недоволство и разправии. Уверявам ви, че това не се случи. Децата приеха много добре забраната. Родителите, с малки изключения, също. Има такива, които са свикнали да поддържат връзка с децата си в междучасията", каза Фотев.
Според него е настъпила рязка промяна в средата.
"Нямате представа какъв ефект има, промени се всичко в училище. Има повишаване на оценките на учениците, дисциплината рязко се промени. Училището се беше превърнало в поща. Във всеки момент всяко дете си е хванало телефона и е във Facebook, Instagram, чати си... Това тотално отнема фокуса", посочи училищният директор.
Смарт часовниците на учениците също се събират. Самите деца, може би под влияние на своите родители, са спрели да ги носят, стана ясно от думите на събеседника.
Имало е случаи на деца, които са отивали на училище с два телефона - такива случаи се наказват със забележка. В момента не се наблюдават подобни ситуации, съобщи Фотев.
"Не мисля, че съм пионер в градски или национален мащаб. Колеги от софийски училища започват да правят това, което е направено при нас. Тази забрана е необратим процес, при всички случаи ще се случи в следващите месеци или години", убеден е директорът.
"Г-н Красимир Вълчев е убеден привърженик на тази забрана. Тук дори не става дума за забрана, това е подарък за учениците и родителите. В перспектива ще донесе много добри резултати в България", заяви Фотев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни