Човекът вече има нов близък роднина - новокръстеният homo naledi, открит в Южна Африка преди две години и обявен за част от рода Homo. Този наш африкански "братовчед" се отличава с една ключова особеност - с голяма вероятност погребва мъртвите си, нещо, което доскоро се смяташе, че само ние и неандерталците имаме тази практика.
Когато аматьор пещерняк и геололог пристига една вечер в къщата на Лий Бергер в края на 2013 г. с парче фосилизирана челюстна кост в ръка, двамата отварят по бира и се обаждат на National Geographic. Бергер, професор по археология от Уитуотърсрандския университет в Йоханесбург, Южна Африка, има опит с подобни открития, но веднага разбира, че е изправен пред нещо по-сериозно.
След две години ровене в пещерната система "Изгряващата звезда" близо до Йоханесбург, Бергер и неговият екип откриват гробница и нова добавка към човешкото семейно дърво. Екипът кръщава новият човек "хомо наледи", кръстен на пещерата в един от местните езици.
Как обаче се разбира, че Хомо наледи погребва мъртвите си?
"Няма щети от хищници, няма знаци за инцидент. Достигнахме до извода че Хомо наледи, вид хоминид, умишлено е прибирал мъртвите си в тази тъмна камера. Защо, не знаем, казва Бергер пред Си Ен Ен. - Преди да открием това, казвах, че това е определящата ни характеристика. Идеята за погребване на мъртвите, за ритуално закопаване на тялото е нещо изцяло човешко."
В пещерата са открити общо 1550 кости, принадлежащи на поне 15 екземпляра. Има черепи, челюсти, зъби, кости от почти цял крак, ръка, и вътрешно ухо. Останките са и на млади, и на стари, и на деца.
Хомо наледи е бил с приличен ръст - около 1,50 м, и е тежал около 45 кг. Анализ на скелета му показва, че е ходел на два крака. Мозъкът му обаче е бил много малък - между 450 и 550 кубични сантиметра, спрямо 1100-1300 при съвременния човек.
Смята се, че костите може да са принадлежали на членове на едно семейство, тъй като структурата им е изключително подобна.
Грубо казано, структурата на торса е маймуноподобна - пръстите на ръцете имат например типичното закривяване на ставите, което прави катеренето далеч по-лесно. От кръста надолу обаче Хомо наледи прилича много повече на съвременен човек.
Пред Берген и екипа му има само един проблем - останките все още не са датирани. Може да се окаже, че Хомо наледи е бил близък "братовчед" или дори съвременник на хомо сапиенс, като неандерталците.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни