Досегашният рекорд за сделките по сливания и придобивания в света много скоро може да отиде в историята. В момента първото място е за обединението на "Америка онлайн" с "Тайм Уорнър" от 2000 г., което бе на стойност 186,2 милиарда долара.
Но сега се задава сделка, която ще им отнеме лидерството в тази класация.
Anheuser-Busch InBev, най-голямата пивоварна в света, е предложила на конкурента си SABMiller да се обединят, което би създало бирен гигант с пазарна капитализация от $250 млрд., съобщава в. Файненшъл таймс. Информацията е съобщена от SABMiller, след като изданието се е обърнало към нея, за да ѝ съобщи, че смята да публикува новината.
"Предложението е получено, но не можем да дадем повече подробности. Също така и не е ясно дали и каква оферта ще бъде направена", казват от пивоварната.
AB Inbev, която произвежда Stella Artois, Budweiser и Corona, смята да направи "приятелска" оферта и очаква съдействие от мениджмънта на SAB, съобщават източници, запознати със сделката.
За обединение между двете най-големи пивоварни се говори от години, но едва сега най-големият акционер в Inbev - бразилският инвестиционен фонд 3G, е готов да пристъпи към сделката. Все още не е ясно дали SAB, сред чиито акционери са компанията Altria и частни акционери от Санто Доминго, има интерес от сделката.
Във вторник се разбра, че Altria, която притежава 27% от SAB, е отказала участие в провеждащи се тази седмица конференции на хранителната индустрия, което породи слухове, че може би задвижва сделката.
Акциите на SAB поскъпнаха днес с 2,8% до 30,98 британски лири, като пазарната ѝ капитализация достигна 50,5 млрд. лири ($77,7 млрд.). Книжата на AB InBev, поскъпнаха с 3,7%, като пазарната капитализация на групата достигна $178,2 млрд.
Все още няма яснота дали предложението на InBev ще бъде прието. Като се имат предвид мащабите на участващите компании, подобно обединение ще е свързано със сериозен брой допълнителни сделки и разпродажби на бизнеси, за да се получи одобрение от антимонополните власти.
3G e контролирана от Хорхе Пауло Леман, Марсел Телес и Карлос Алберто Сикупира. Заедно със "серийния" инвеститор Уирън Бюфет фондът организира тазгодишното обединение на Heinz и Kraft, създавайки хранителен гигант за $100 млрд.
AB InBev беше създадена чрез серия от сделки, като началото е през 1989 г., когато 3G купува местната пивоварна Brahma. През 1999 г. Brahma купува Antarctica, най-голямата бразилска пивоварна, създавайки Ambev, който по-късно придоби Interbrew и така беше формиран InBev. По-късно купи и американската група Anheuser-Busch, което доведе и до сегашния гигант AB InBev.
Около 41% от нейните акции се притежават от 3G и белгийските фамилии, които контролираха Interbrew. 8,3% се държат от холдинговата компания Eugеnie Patri Sеbastien.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни