Международните вериги продават едни и същи продукти в различни държави, но цената им е различна, което често е предмет на дискусии сред потребители и икономисти, които обичат да сравняват и да правят някакви изводи. Знаете за индекса "Биг Мак" на сп. Ecomomist, с който чрез цената на сандвича на "Макдоналдс" се изчислява дали местните валути са подценени или надценени спрямо долара.
По подобен начин агенция Блумбърг сравнява цената на емблематичната етажерка на ИКЕА Billy, от която от излизането ѝ на пазара през 1979 г. досега са продадени над 41 млн. бройки. Използваният за сметките вариант е бяла етажерка с ширина 80 см и височина 202 см, която може да намерите във всеки магазин на шведската верига по света.
Какво показват числата? Етажерката е най-скъпа в Египет, където струва $101,55. Най-евтина е в Словакия - само $39,35. Средната цена на продукта в 48 пазара е $58,10, като в САЩ тя струва $69,99. А каква е цената ѝ в България? Точно 100 лв. - $57,27. Това е повече, отколкото в Швейцария, където може да се купи за $51,43.
Шок! Ужас! Бедните българи плащат повече за етажерката, отколкото богатите швейцарци, е първосигналната ви реакция.
Не е точно така. В асортимента на ИКЕА има десетки хиляди продукти, като на различните пазари цените на някои са по-високи, а на други - по-ниски, като се променят всяка година в зависимост от търсенето, промоционалните кампании и други маркетингови решения.
Ето един пример, който показва колко струват днес 13+1 емблематични продукта на ИКЕА, както и промяната на цените им от 2011 г., когато магазинът отвори врати. Поскъпнал или поевтинял е животът на човека, който пазарува от шведската верига? Ще разберете сами.
Да, етажерката Billy сериозно е поскъпнала - с цели 27%, но както се вижда, други неща са поевтинели. В това число и порцията от 10 месни кюфтенца с гарнитура, която през 2011 г. се е продавала за 4,50 лв., а днес струва 3,95 лв. - 12% по-малко, отколкото преди 4 години.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни