По-голямата част от текстовете от промените в Конституцията, които засягат прокуратурата, не бяха приети от парламентарната комисия за промени в основния закон. Заседанието на комисията, която гледа промените на второ четене, продължава и в момента.
В повечето случаи мотивът за неприемането на текстовете, свързани с прокуратурата, бе, че те излизат извън обхвата на приетите изменения на първо четене.
Не бе прието създаването на институцията на независимия зам.-главен прокурор, който да разследва престъпления от лица на висши държавни длъжности по румънски модел. Прие се, че парламентът може да приема доклади на главния прокурор, но не и да ги изисква.
Не бе прието намаляването на мандата на главния прокурор и шефовете на върховните съдилища от 7 на 5 години.
Депутатите гласуваха и разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии - съдийска и прокурорска. Парламентарната квота във ВСС, състояща се от 11 членове, вече ще се избира с мнозинство от две трети.
Окончатаелното приемане на текстовете на второ четене ще бъде направено в пленарна зала.
Очаквайте подробности!
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни