Новата година почти винаги носи със себе си и някои финансови промени, свързани основно с данъчната система и цените на различни услуги, които държавата осигурява. Какво е различното, което трябва да знаем за напред?

Добрата новина е, че за поредна година страната запазва ставката от 10% подоходен и корпоративен данък, която е най-ниската в ЕС. Но има и неприятни изненади под формата на т.нар данък "уикенд".

Какво представлява той? Отнася се за регистрираните по ДДС лица, които използват фирмени активи за лични цели, но ползват данъчен кредит в пълен размер на платения ДДС. Не е тайна, че по този начин може да се купи много по-изгодно лек автомобил, който е "на името на фирмата", или да се живее в имот, който е фирмен актив.

От тази година в подобни случаи търговецът няма да ползва ДДС отстъпката в пълен размер. Тази мярка разбуни духовете, защото първоначално кабинетът се опита да я прокара като промяна в Закона за ДДС, но в последствие беше легализирана чрез правилника за прилагане на същия закон.

Неяснотата остава - все още не се знае какъв ще е точно механизмът за начисляване на данъка, прагът на счетоводната стойност на активите, както и процентът данък, който ще се възстановява. На заключителната си пресконференция в края на декември финансовият миинстър Владислав Горанов обяви, че методологията ще е готова до месец – т.е. в края на януари.

Акцизите за цигарите се повишиха. След някоя и друга година пауза, акцизите за тютюневите изделия бяха повишени.Очаква се цената на масовите цигари да достигне около 5 лв., а на вносните луксозни да стане 6-7 лева. Все пак на пазара има достатъчно количество цигари на старите цени, така че ефектът от поскъпването ще се усети през март-април. Може да се запасите с някой друг стек.

ВИЖТЕ ОЩЕ: С КОЛКО ЩЕ ПОСКЪПНАТ ЦИГАРИТЕ?

Намалява прагът за плащания в брой. До края на 2015 г. той беше 15 000 лв., от началото на 2016 г. става 10 000 лева. По време на дебатите в парламента се обсъждаше и по-нисък таван – 5000 лв., но той не беше приет.

Между другото, международно проучване на "Ърнст енд Янг" и MasterCard препоръча в България прагът на плащанията в брой да бъде намален наистина драстично – до 60 лв., за да се понижи нивото на сивата икономика.

Мислите, че не е възможно? Напротив, някои държави като Швеция започнаха преход към безкешово общество, силно ограничавайки плащанията в брой.

От тази година се променят и екотаксите, които се плащат при първоначалната регистрация на лек автомобил. Досегашната такса за нови автомобили намалява от 146 лв. на 138 лева. За автомобилите до 5 години от датата им на производство таксата се понижава от 200 на 194 лева.

За електрически коли таксата е по-ниска с 30% от базовата, а за хибридни – с 15%.

За сметка на това има увеличение при по-старите употребявани коли. За тези на възраст от 5 до 10 години таксата нараства от 253 лв. на 260 лева. А за колите над 10 години увеличението е от 267 лв. на 275 лева.

Няма как да пропуснем и винетките за пътуване по републиканската пътна мрежа. След като 7 годин цената им не беше променяна, сега увеличението дойде накуп с цели 50% при седмичната и 45% при годишната такса. За шофьорите на леки коли годишният стикер вече струва 97 лева (67 лв. до края на 2015 г.). Цената на седмичния е 15 лв. (досега 10 лв.), а месечният е 30 лв. (25 лв. за 2015 г.).