Средно по двама осъдени всеки ден излизат от затвора предсрочно. През 2015 г. броят им е 727, показва справка на Министерството на правосъдието, предоставена на вестник "Сега". Няма обобщени данни за какво са излежавали присъди пуснатите предсрочно, нито колко от тях се връщат в местата за лишаване от свобода, осъдени за друго престъпление, уточнява изданието.

Макар че през 2015 г. условно предсрочно освободените са със 128 по-малко в сравнение с 2014 г., от 2011 г. насам броят им се запазва в границите между 727 и 855. Пикът им е през 2010 г. - 1014.

По закон съдът разрешава предсрочно освобождаване за "осъден, който с примерно поведение и честно отношение към труда е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически не по-малко от половината от наложеното наказание". Осъдените за престъпление, което е опасен рецидив, трябва да са излежали поне 2/3 от наказанието си и остатъкът им да не е повече от 3 години.

Както и за помилванията от президента, законът не поставя ограничение - предсрочно могат да бъдат освободени и убийци, изнасилвачи, вършили отвличания, грабежи и т.н. Неизтърпяната част от наказанието на освободените се превръща в изпитателен срок, като съдът може да нареди и пробация.

Ако в този период пощадените извършат ново умишлено престъпление или не изпълняват пробацията си, излежават и неизтърпяното си наказание, напомня "Сега". Към всеки затвор има комисия, която предлага предсрочно освобождаване. На заседанията й присъства и прокурор.