С извинение към хората с честно изкарани и наследени пари, от списъците мирише на едра и дребна корупция и мръсни пари с много нули
Докато списъците с крайните получатели на кредитите от КТБ разсеяно се бавят (или стоят в доклада на разследващата компания, засекретен от финансовия министър), вече има публикуван списък с депозантите. В него прелива от държавни служители по висшите ешелони и независими магистрати, които са избрали най-високите лихви на банката без грам притеснение. Очакваме, разбира се, разследване - както подобава в най-корумпираната държава в ЕС, критикувана все повече за липса на ефективна борба с корупцията по високите етажи. Има и за какво, въпросът е обаче има ли кой да го направи? Песимизмът е повече от основателен, ето и част от причините.
В списъците има министри и шефове на ведомства, които директно са имали влияние върху решенията на държавни предприятия къде да депозират парите си. Връзката е лесно проследима и би дала отговор на въпроса как се стигна до надуването на балона КТБ първоначално с държавни и общински, а после и с частни депозити. Иска ли това обаче някой в държавата или докладът на парламентарната "разследваща комисия" вече е отговорил на този въпрос, без да сме разбрали?
Депозитите на ръководни кадри от ДАНС, в която отдавна влиза и финансовото разузнаване, са особено симптоматични. Едно разследване би дало отговор на въпроса защо въпреки професионалните разследвания в български медии далеч преди затварянето на банката нямаше никаква институционална реакция. За какво и за кого работят службите, в края на краищата?
Списъци с магистрати - съдии, прокурори и следователи - са достойни за цял раздел в сагата на съдебната реформа и биха осигурили работа на специализираната прокуратура за цяла година напред. Информацията за депозитите вече е публична, декларациите на магистратите са също публични. Ще има ли разследване за прокурори с шестцифрени недекларирани депозити или отново тези искания ще се оправдават с "чужди интереси" и "политически атаки"?
(За депозитите на шефове от БНБ дори няма смисъл да питаме след изтеклите записи на песни, шеги и закачки между надзорни и поднадзорни лица - всичко, стана ясно, е било ннапълно в реда на нещата, а управителят Иван Искров си замина от поста със скромна церемония на благодарност от служителите и управителния съвет на банката)
И така - ако има кой да разследва, ще се разбере кой държавен служител е наследник на богат вуйчо от Америка, кой е продал земите на дядо си, кой се е оженил за богат съпруг/а, но и най-важното - кой е кътал нечестно добити пари в КТБ с преференциални лихви. Такива шансове за разследване не излизат често, а ако няма кой да ги разследва означава, че родната ни най-корумпирана държава от ЕС просто си заслужава да е такава.
И ако отново не се разследва очевадното, можем да загасяме лампите отново. До поредната банка, до поредното "Моме, Калино" и поредните предприемачи с бронирани джипове и крадени пари. Явно това си заслужаваме.
ПП. В деня след излизането на списъците лидерът на ПП "Глас народен" Светльо Витков заяви в своя фейсбук профил, че в момента на депозиране на парите на партията от банката са му предложили превод на лихвите "по лична сметка". Симптоматично и ясно, за който иска да разследва очевадното.
Авторът е работил като икономически и разследващ журналист и е един от 13-те вносители на сигнала до Главна прокуратура от февруари 2014г, по който започна разследването в БНБ и КТБ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни