Кои са най-известните редакции на Конституция - освен родните? Американските, разбира се. Двадесет и седемте поправки са сред най-цитираните чужди закони по света.  Някои от тях са универсални, като 1-вата, гарантираща свободата на словото, 13-тата, премахваща робството, или 19-тата, даваща право на глас на жените. Други са основно техни или рядко срещани - 2-рата, за правото на носене и притежаване на оръжие,  18-тата, която забранява алкохола, и 21-вата, която го позволява.

Но освен това тогава е имало и много предложения, които просто не са били приети. Съща като у нас, американската Конституция се променя трудно. Нужни са първо две трети от Конгреса, и второ, две трети от всички щати.

За разлика от нас, обаче, само предлагането на поправка е било далеч по-лесно - което е явно от 11 000, които Националните Архиви разкриха при отбелязването на 225-тата годишнина от американската Конституция, разказва в. "Уошингтън поуст".

Caption

Някои от неодобрените предложения са много странни - като това от 1911 г, което дава на Конгреса силата да защитава мигриращите птици. Или от 1846 г, което предвижда президентът да се избира с лотария.

Всеки щат гласува за свой кандидат, после за всеки кандидат се слагат толкова негови топки, колкото конгресмена има в щатът му. Една топка се вади на случаен принцип. Така се избира и вицето.

Кристин Блекърби, експерт от Националните Архиви, смята, че това е било опит да се избегне напрежение около робството.

"Имало е много спорове дали следващият президент да дойде от робски или свободен щат, и е имало хора, които са говорили за сепаратизъм, ако едната страна победи."

Лотарията звучи безумно, но е можела да бъда някакво решение.

Предложение от 1860 г пък предлага да се махне изцяло офиса на президента и да се замени с изпълнителен съвет. Друго от 1886 г пък е щяло да създаде първи, втори и трети вицепрезидент.

През 1893 г идва предложението страната да се прекръсти на "Съединени световни щати", а по-рано, през 1866 г - "Америка".

През 1838 г тогавашен либерал - Уилям Грейвс, и демократ (всъщност съвременен републиканец) Джонатан Сайли, се срещнали на дуел, и либералът застреля демократът. Десет дни по-късно имало предложение участвали в дуел да нямат право да представляват народа.

Една скорошна - 1978 г, Конгресът одобрил промяна, който давала на гражданите на Вашингтон пълна представеност в Конгреса. Щатите обаче не са го одобрили.

Някои са притеснителни. 4 години преди премахването на робството през 1865 г предложение се е опитало да го запази. Започнала обаче Гражданската война, а след нея въпросът е бил практически решен.

Промяна през 1912 г пък предлага чернокожите да не могат да се женят за бели или хора от други раси.

През 1938 г, след отмяната на сухия режим, е било предложено пиянството да е незаконно. Това не стигнало до никъде, но копие в архивите все още има анонимни и иронични коментари по листата с молив:

"Защо не добавим… че периодът, известен като "събота вечер", не бъде свален от календарите на САЩ и премахнат."

"Конгресът и няколкото щата трябва да имат равностойно право да променят човешката природа от време на време, по собствена преценка."