Някои части от съдебната система се разпадат и буквално - това личи от репортаж на "Правен свят" от сградата на съда в Карлово. Тя се е разцепила и наклонила. Това е довело до спешна евакуация на шестима души - четирима магистрати, сред които и председателя на РС Асима Вангелова, и двама служители. Те са настанени в друго здание.

В Районния съд в Карлово работят 7 съдии, двама държавни съдебни изпълнители, един съдия по вписванията и 23 служители.

Пред правния сайт съдия Асима Вангелова казва, че от 4-те съдебни зали в миналото едната е превърната в помещение, в което работят трима съдебни служители. В момента съдиите са по трима в кабинет, а в канцеларията има петима служители.

Сериозността на ситуацията се задълбочава от това, че след  измененията в Закона за съдебната власт  в момента всички имоти се прехвърлят от Министерството на правосъдието към Висшия съдебен съвет. От правосъдното ведомство не се наемат вече с ремонтите, а кадровият орган все още няма готовност да се грижи за сградите.

Според преходните разпоредби на закона има тримесечен срок, в който дирекцията в министерството, която досега се занимаваше със съдебните сгради, трябва да бъде прехвърлена във ВСС. Но в този период няма кой да стартира обществената поръчка за реконструкция на зданието.

Съдът в Карлово по принцип се помещава в две сгради. Едната е строена през 50-те години на миналия век, а втората - през 80-те. Именно тя е проблемната.

Т.нар. пристройка е била издигната върху насип. Имало изградена подпорна стена в основата, а до нея се намирало училище. Заради метеорологичните условия, почвата започнала да сляга, а от там тръгнало и пропадането на сградата, което на своя страна се отразило и на покрива. Сградата цялата се е напукала и наклонила.

Всички са евакуирани заради накланянето и разцепването ѝ. Съдиите и служителите дори направили експеримент – сложили химикал в единия край на пода на финансовата служба и той се изтърколил до другата стена.

Имахме уверението, че ще има обществена поръчка в условията на неотложност, за да се приложи бързата процедура по ЗОП, но нищо не се предприема, каза още Асима Вангелова.

За укрепването и санирането на сградата са необходими 900 000 лева. С част от тези средства ще се изгради специален пояс, който ще преустанови потъването, защото след посещение на експерти по геодезия и други, се оказва, че основите на сградата "висят", разказа още шефката на съда.

С проблема в Карлово е запознат председателят на ВКС Лозан Панов, който е бил и на място да разгледа щетите.

Оказва, че в още поне три града съдебните сгради са в окаяно състояние - Панагюрище, Монтана и Ямбол.