Представители на български училища в чжбина оповестиха декларация по повод измененията на Изборния кодекс, които ограничават гласуването зад граница. В декларацията се казва, че тези изменения зачеркват многогодишни усилия срещу пълната асимилация на следващото поколение български граждани.

Ето пълния текст на декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ

Ние, представители на български училища в чужбина заявяваме, че промените в Избовния кодекс приети в края на април 2016 г. ограничават правата ни, като затрудняват много от нашите семейства, както и нашите пълнолетни възпитаници да гласуват. Подобна ограничителна политика влиза в разрез с многогодишния ни всеотдаен труд за запазаване на българско самосъзнание зад граница.

След много усилия от страна на активни български граждани, родители и учители, българската държава започна, макар и срамежливо, да провежда образователна политика в чужбина извън историческите ни диаспори, през 2009 год. От тогава българските училища в чужбина растат лавинообразно и по брой, и по влияние, и по успехи. Това е пример за несъстоятелността на псевдоаргумента, според който българите в чужбина не желаят да остават българи и не желаят децата им да учат български.

Факт е, че все още прекалено голяма част от българските семейства не са обхванати от този процес, но това е защото държавната политика не е стигнала до тях, не е достатъчно насърчителна, няма достатъчно информация и достъп до обучението. За съжаление, десетки години бездействие са довели до това положение и сега ще са необходими десетки години за връщането на много българи в национална орбита или поне спиране на обезкръвяване на нацията чрез запазване на българско самосъзнание на подрастващите поколения в чужбина. Но началото епоставено, положителна тенденция - налице и резултатите са осезаеми. Не случайно българското Министерство на образованието ги изтъква официално и се гордее с тях.

Успоредно с това, последните промени на Изборния кодекс през 2014 г. дадоха очаквания резултат, а именно впечатляващ ръст и в някои западни държави - в пъти - на броя гласували български граждани в Европа и Америка на парламентарните избори. Българските училища в чужбина със сигурност също са изиграли роля в това увеличение, защото те създават благоприятна среда за общуване и запознаване с българската действителност чрез традиционните празници, които организират и най-общо чрез връзките, които създават както между семействата, така и между тях и български институции (чрез дарителски кампании например или чрез проекти на културен и педагогически обмен с България и български общности в други държави).

По тези причини, връщането на ограничителни условия за гласуване всъщност прекъсват тази положителна динамика и зачеркват с един замах многогодишни усилия против пълната асимилация на следващото поколение български граждани и в полза на устойчива връзка на диаспората ни с държавата. Само чрез такава динамика България може да се надява на осезаемо влияние в света, както икономическо, така и политическо, но и на реализиране на огромен потенциал в интерес на българското общество.

Затова ние, представители на български училища в чужбина, в навечерието на 24 май, призоваваме българските народни представители да проявят разум и да не унищожават нашия съзидателен труд. Възпитавайки български граждани, ние създаваме сила в полза на България. Молим да я приемете, а не да я отблъсквате. Молим избраниците на българския народ да създават насърчителни условия за изразяване на българското гражданско самосъзнание, а именно безпрепятствен достъп до урните и мотивация за избор на народни представители чрез избирателен район "чужбина".

Само така българският народ може да върви обединено и уравновесено към стабилно политическо бъдеще и икономически просперитет. Не ни отблъсквайте, а ни позволете да продължаваме да възпитаваме и даваме на България български граждани!
 
15 май 2016 г.
 
Подписали Декларацията:
 
Камелия Конакчиева, училище "Кирил и Методий", Париж, Франция,

Евелина Аврамова, училище "Васил Левски", Саарбрюкен, Германия

Гергана Христова, училище "Пейо Яворов", Милано, Италия,
Илиана Илиева-Дъбова, училище "Св. Седмочисленици", Тарагона - Реус, Испания

Антония Петрова, училище "Иван Вазов", Манделю, Франция

Елица Йорданова, училище "АБВ", Амстердам, Холандия

Галина Иванова - Кумбару, Български културен център "Кирил и Методий", Никозия, Кипър

Янка Желязова-Петерсен, Българско неделно училище в Регенсбург, Германия,

Анели Младенова, училище "Св. Климент Охридски", Екс-ан-Прованс, Франция

Промените в Изборния кодекс предизвикаха вълна от протести в чужбина. Първоначално имаше такива в Лондон и Брюксел. Впоследствие парламентът бе осветен с надпис #стигатрИКове. Сформираната група #ИскамДаГласувам изпрати до всеки депутат псимо с аргументи в подкрепа на ветото на президента, което бе наложено на промените. Ветото ще се гледа утре от правната комисия.