“Китай не иска търговска война с Европейския съюз, това за никого не би било от полза”, заяви днес китайският премиер Ли Къцян на съвместна пресконференция в Пекин с Ангела Меркел.

Германската канцлерка е в Китай начело на внушителна делегация – шест министри, петима техни заместници и бизнесмени.

Днес в Пекин се провеждат четвъртите двустранни правителствени консултации.

“Китай вече изпълни задълженията си и покри всички условия за приемане в Световната търговска организация. Сега е необходимо и другата страна да изпълни обещанията си”, добави Ли Къцян.

От 15 години Китай се бори за прием в Световната търговска организация.

На свой ред Меркел изрази позиция, че преговорите по признаването от страна на ЕС на китайската икономика за пазарна трябва да продължат. Тя припомни, че Германия и преди се е застъпвала за подобно решение, но Китай имало над какво още да работи, за да стане то реалност – преди всичко по-решително отваряне на китайския потребителски пазар за европейски стоки. Китай обаче трябва да реформира и стоманодобивния си сектор, което е едно от условията на Брюксел да признае китайската икономика за пазарна.

Меркел е за икономическо сътрудничество с Китай, но при гарантирани правни рамкови условия:

“Важното е нашите предприятия и проектите ни да се базират на правна основа.”

Домакинът оцени високо отношенията на Китай с Германия, почиващи на взаимно доверие и стимулирани при правителствени срещи и консултации, каквито са и днешните.

По време на разговор с Ли Къцян Меркел е поставила въпроса за затягането на китайското законодателство по отношение на контрола на неправителствените организации, съобщиха в кореспондециите си от Пекин германски журналисти. Обсъдени са били и световните огнища на кризи.

Днес предстои да се подпишат над 20 споразумения между Китай и Германия в областта на икономиката и политиката. Едно от тях е по създаването на общ център за защита на глобалните ресурси и за борба срещу бедността. Това е нова страница в двустранните отношения, коментират експерти.