Със 108 гласа "за", 8 "против" и без нито един "въздържал се" парламентът прие на първо четене Закон за носенето на облекло прикриващо или скриващо лицето, по-известен като закон за забрана на бурките. Въпреки сериозността на темата проектът, внесен от Патриотичния фронт, мина без почти никакви дебати.

ЩО Е ТО НАПЪЛНО ИЛИ ЧАСТИЧНО СКРИТО ЛИЦЕ? И КАКВО ТОЧНО ПИШЕ В ЗАКОНА ЗА БУРКИТЕ

От ДПС се изказаха против закона

"Този законопроект не е стойностен и не решава нито един съществен проблем, за това и не трябва да се подкрепя", заяви Тунчер Кърджалиев (ДПС).

Той все пак призна, че част от аргументите, свързани със създаването на пречки за идентифициране на определено лице имат основания, защото са свързани с националната сигурност. Според Кърджалиев някои текстове в закона имат "технически несъвършенства" и "некоректни интерпретации".

"Бурките са чуждо явление за нашето общество. Ние от ДПС смятаме,че няма налице обществени отношения, които трябва да бъдат уредени по този начин",  каза пък Хамид Хамид (ДПС).

Той дори поиска дебатите по закона да бъдат отложени, но това не бе прието. Според Хамид с този закон могат да се създадат проблеми, които сега не съществуват. Депутатът от Патриотичния фронт Юлиян Ангелов възрази, че законопроектът отговаря на обществените и националните интереси на България, както и на светския характер на държавата.

ЗАБРАНАТА ЗА БУРКИТЕ ВЛИЗА В ПАРЛАМЕНТА

Лидерът на ДОСТ Лютви Местан смята, че със законопроекта на Патриотичния фронт се засягат традиции, които са не само на мюсюлманите, но и на християните в България. Той изтъкна, че този законопроект е поредната сделка от страна на системни партии като ГЕРБ, които жертват ценности, за да си осигурят подкрепата на Патриотичния фронт. Местан заяви, че той би подкрепил законов текст, който забранява на забрадени жени да откажат да се идентифицират пред компетентни органи, но е противник на текст, който забранява покриването на лицето изобщо.

Според текстовете на закона за напълно скрито лице се считат случаите на използване на покривало или дрехи за цялостно покриване на главата и лицето, включително устата, очите, косата и ушите, независимо от наименованието на съответната дреха и покривало. Частично скрито лице е когато се виждат само очите.

Законът предвижда и глоби за нарушаване на забраната.  За първо нарушение глобата е в размер на 200 лв. За всяко следващо нарушение глобата е в размер на 1500 лв. и лишаване от социални помощи за три месеца, ако нарушителят получава такива. Контролът по закона се осъществява от МВР и от кметовете.

С проекта се правят промени и в Наказателния кодекс. Според тях всеки, който принуждава някого да носи подобно облекло, се наказва с лишаване на свобода до три години и глоба до 5 хил. лв. Ако обект на принудата е дете, наказанието е затвор до 5 години и глоба до 10 хил. лв.