
"Разбрах защо казвате: "У нас мафията си има държава."
Това заяви в петък вечерта пред БНТ френският посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан, който приключва мандата си и скоро си отива.
Той прочел този израз преди десетина години, когато бил още във Франция, преди да дойде на работа в София. И тогава смятал, че журналистите "малко прекаляват". Но после разбрал, че е точно така. Негови приятели потвърдили думите на журналистите.
ФРЕНСКИЯТ ПОСЛАНИК: КОНСЕРВАТИВНИТЕ СИЛИ В ТЕМИДА СА ПО-СИЛНИ
"Това е със сигурност най-големият проблем на българите. Те нямат доверие в правителството, парламента, съдебната система. Фактът, че има такова мафиотско поведение или хора като тази съдийка, за която се изказах, е лошо за България", каза Дьо Кабан.
В края на 2014 г. той туитна "Боряна Бецова каква ябълка е?", а след това разкритикува съдийката Румяна Ченалова назначила скандален синдик в производство по несъстоятелност срещу дъщерните фирми на френската компания "Белведере" в Софийски градски съд.
Водещият припомни на Дьо Кабан, че освен това е казал открито, че от излизането на Великобритания от ЕС печели Путин. И попита посланика какво е постигнал с това говорене.
НЯМА ДЕМОКРАТИЧНО ОБЩЕСТВО, АКО ГРАЖДАНИТЕ НЕ ГО ЧУВСТВАТ СПРАВЕДЛИВО
"Това е моята работа - българите да знаят каква е позицията на Франция по такива теми. Казах го откровено и ясно. Българите разбраха, че има поне една европейска страна, която мисли, че в съдебната система в България има проблеми, които не са решени и след присъединяването й към ЕС. Мисля, че българският народ има право да знае какво искат партньорите на България", отговори дипломатът.
Проблемът със съдебната система обаче е вътрешен за България, макар и Франция по някакъв начин да е засегнатата от това. Иначе в европейски план в главен наш проблем ще се превърне бежанската криза. Това ще зависи и от позицията на Турция, добави той:
"Но България е член на ЕС и този проблем е и наш проблем".
Но допълни, че иначе страната ни не създава главоболие на неговата.
Посланикът отговори утвърдително на въпроса дали се случвало да мисли, че хората у нас се страхуват да говорят и искали той да говори открито вместо тях. Той си създал това впечатление още с пристигането си у нас през 2013 г. Тогава бяха протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Водещият попита лошо ли е да се страхуват.
"Лошо е. Защото те мислят, че нищо няма да се случи. А ако един от чужбина го казва, нещата се случват. Поне така стана в случая "Белведере". Не ми е работа това да го направя аз, не е хубаво", смята пратеникът на Париж.
Съвсем естествено бе засегната темата за серията атентати във Франция.
"Ние във Франция сме във война. Тя е на няколко различни места. Първо - в Сахара и Сахел, където има няколко терористични групировки, които вече 4 години са силни заплахи за тези страни в Западна Африка. Те искат районът да стане нещо като свободно място за терористична държава. Затова се намесихме в Мали. Воюваме в Сирия и Ирак, където има "Даеш", която е доста силна сега. А терористичните атаки във Франция са престъпление с цел да ни е страх от всичко и от всички наши сънародници, които соа мюсюлмани", каза Кабан.
Той бе попитан как Франция ще победи терористите, които не ги е страх от смъртта?
"Това е най-трудното. Проблемът е, че на терористите им трябва само един път да успеят. А на службите винаги. Те трябва да имат 100 процента успех", смята дипломатът.
Той обаче бе категоричен, че войната в Ирак през 2003 г., в която Франция отказа да участва, и нахлуването в Либия през 2011 г. са два съвсем различни случая.
"Първия път САЩ и други страни, сред които България, решиха да воюват в Ирак без никаква причина. Знаем, че съмненията за иракските оръжия бяха пълна лъжа. Американците решиха да воюват, мислеха, че е възможно да се изнася демокрация. Виждаме 13 години по-късно, че не става. А в Либия е различно. Либийският народ се бунтуваше срещу един диктатор, който бе много опасен човек - не само за собствения си народ, но и за други, включително за Франция", категоричен бе Ксавие Лапер дьо Кабан.
Той имаше предвид свалянето на френски самолет над Нигер през 1989 г. по заповед на Муамар Кадафи. Тогава загинаха 170 души.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни