Регистрационни номера на дроновете и регистър на операторите, които ги ползват. Това предвижда нормативната база за безпилотните летателни апарати, която трябва да бъде готова до края на годината.
За дроновете, които летят в малък район и на малка височина регулацията няма да е строга, ще се наблюдават обаче по-мощните и скъпи устройства, съобщи БНР.
Аргументът за приетите промени е, че броят на безпилотните летателни апарати бързо расте и може да ги превърне в опасност за гражданското въздухоплаване и за личната неприкосновеност на хората.
Липсата на правила при използване на дронове започва да става пречка и за бизнеса.
Повечето дронове летят на малка височина в зоната на видимостта, но с увеличаването на възможностите на тези апарати те вече може да летят и извън зоната на видимостта, на голяма височина и далеч от мястото, от което са излетели. Това вече застрашава безопасността на полетите, каза пред БНР проф. Димо Зафиров от Института за космически изследвания към БАН.
Той изброява и примерните категории на дроновете.
Първата е свободната. До 120 метра във височина и в зоната на видимостта операторът трябва да наблюдава летателния апарат. Поради малките размери, на повече от 2-3 километра не може да се наблюдава. Следващата категория е специфична. Това са задачи, които се изпълняват - примерно, имаме наводнение, трябва да се отцепи въздушното пространство - в него да няма пилотирани летателни апарати. Там ще се изисква още по-сериозно обучение на операторите.
Третата категория е сертифицирана, в нея ще са летателни апарати, с тип сертификати да летят съвместно с пилотирани летателни апарати, допълва той.
Регистрите трябва да се водят в Министерството на транспорта, за да се знае къде какви летателни апарати има (леките няма да бъдат засегнати от тази мярка). Всеки регистриран дрон се обмисля да има индивидуален регистрационен номер.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни