Европейският съюз не е съвършен, но остава абсолютно необходим на всичките му държави членки без Великобритания, която реши да го напусне. Това заявиха техните 27 лидери в съвместна декларация и пътна карта, която приеха на неформална среща на върха в Братислава, столицата на Словакия, която в момента председателства ЕС.
"Въпреки че една страна реши да напусне, ЕС остава незаменим за останалите от нас", казват в лидерите в декларацията. "След войните и дълбоките разделения нанашия континент ЕС осигури мир, демокрация и позволи на страните да просперират. Много страни и региони навън още се борят за такива постижения".
"Ние сме решени да направим успешен ЕС с 27 държави членки, като надстроим тази обща история", пише в документа. "ЕС не е перфектен, но той е най-добрият инструмент, който имаме, за да се справим с новите предизвикателства, пред които сме изправени. ЕС ни трябва, не само за да гарантираме мира и демокрацията, но също сигурността на нашите хора... В Братислава ние се ангажирахме да предложим на нашите граждани в идните месеци визия за привлекателен ЕС, на който те могат да се доверят и да подкрепят".
Документът е само политическа декларация. Той няма правно обвързващ характер, тъй като срещата е неформална, поясни председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Съветът формално има все още 28 членове, тъй като Великобритания продължава да членува в ЕС, след като гражданите ѝ гласуваха в референдум през юни да го напуснат.
За целта трябват преговори, които Туск обяви, че могат да започнат не по-рано от януари или февруари догодина. Британската министър-председателка Тереза Мей го е информирала за това в неотдавнашна среща, мотивирайки се с времето, от което страната ѝ се нуждае за подготовка.
Срещата в Братислава беше уникална не само с отсъствието на Великобритания и с работния обяд на лидерите на кораб по Дунава, който символизира, че всички са в една лодка. На никоя среща на върха на ЕС досега не се е говорело толкова за България, тя не е фигурирала толкова в заключителните документи.
В декларацията лидерите анализират причините за Брекзит и признават, че сред тях са усещането на гражданите за загуба на контрол над техния живот и съдба, страховете от миграцията и тероризма, от икономическата и социалната несигурност.
„Ние сме решени да намерим общи решения що се отнася до въпросите, по които сме разделени“, казват те в документа. „Приоритет тук и сега е да покажем единство и да осигурим политически контрол над развитията, за да строим общото ни бъдеще“.
Като конкретни цели те си поставят да не позволят никога да се върнат неконтролираните миграционни потоци от миналата година и да намалят броя на незаконните пристигания; да гарантират контрола по външните граници и да възстановят функционирането на европейската зона без вътрешен граничен контрол, известна като Шенген; да стигнат до консенсус по дългосрочните принципи на миграционната политика въз основа на отговорност и солидарност между държавите членки.
Туск подчерта на заключителната пресконференция с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и словашкия премиер Роберт Фицо, че анализът на причините за Брекзит е откроил страха от неконтролираната имиграция. Това е довело до общата готовност да бъде подкрепена България срещу евентуално масово нахлуване на мигранти от Турция.
„Външните граници са един от най-важните въпроси, обсъдени в Братислава“, каза Туск. „България е пример за тази промяна в нашето мислене“.
„Ние трябва абсолютно да се съсредоточим върху охраната на нашите външни граници. Целта трябва да бъде рязко намаляване на нелегалните имигранти“, каза Фицо. „Само решението в тази област е голяма стъпка напред“.
Той заяви, че ако сегашните правителства не осигурят сигурността на гражданите си, „някой друг може да се дойде с идеи за това, което е много опасно“.
Пътната карта съдържа конкретни мерки за укрепване на вътрешната сигурност и борбата с тероризма, както и за връщане на Европа към заетост и растеж.
Туск, Юнкер и Фицо посочиха, че докато 27-те искат за запазят близки и добри отношения с Великобритания, те не възнамеряват да направят за нея компромиси, свързани с интересите на техните страни и граждани и с основните правила на съюза, сред които е свободата на движение на неговите граждани.
"Ние сме абсолютно подготвени да преговаряме с Обединеното кралство, защото знаем какво искаме. Трябва да имаме много добри, близки отношения с Обединеното кралство, но не можем да позволим тези преговори да навредят на нашите интереси", каза Фицо.
Той предупреди, че ЕС ще отхвърли евентуални опити на Лондон да си избира в кои политики на ЕС да продължи да участва и от кои да се оттегли.
"Има ясна връзка между достъпа до вътрешния пазар и основната свобода за движение на работниците", каза Юнкер по повод желанието на Великобритания да ограничи трудовата имиграция, но да остане в единния пазар на ЕС.
Фицо каза, че евентуални британски ограничения за източноевропейците биха създали от българите, румънците, словаците, поляците във Великобритания "втора категория граждани".
"Ние не можем да позволим българи, румънци, поляци, словаци, които допринасят за британската икономика, да станат втора категория граждани", декларира той.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни